Yazıcı (Printer) Nedir ve Nasıl Kullanılır?

0

Yazıcılar bilgisayarda oluşturduğumuz her türlü dokümanın kağıda çıkarılması için kullanılır. Yazıcı hızı, yazdırmak üzere seçtiğiniz sayfaları hangi hızda basabildiğini denetler. Bu hız sayfa/dakika, (page per minute-ppm) olarak ölçülür. Bir yazıcının çözünürlüğü baskı kalitesi belirler. Yüksek çözünürlük, ayrıntılı görüntülerin meydana gelmesini sağlar. Yazıcı çözünürlüğü inç başına (2.54 cm) nokta birimiyle (dpi) ölçülür. Genellikle 600 dpi’hk bir çözünürlük günlük işleriniz için yeterlidir.

Yazıcılar hız ve çalışma şekillerine göre birbirinden farklıdır.

Yazıcı çeşitleri:

Nokta Vuruştu (Dot matrix) Yazıcılar: Kâğıdın üzerine bir yazı şeridi yardımıyla birçok küçük nokta vuruşu ile çalışır. Bu tip yazıcılar en düşük fiyatlı yazıcılar olup az kaliteli görüntüler oluşturmak İçin kullanılır.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar: Bu tip yazıcılar günlük işler ve kişisel dokümanlar için oldukça yeterlidir. Çoğu 2 ilâ 10 sayfa/dakika sür’atleri masında çıktı verirler. Çözünürlük ve kalite değerleri 300 ilâ 2400 dpi arasında değişebilir. Kartuşlar içerisinde saklanan mürekkepler kullandır. Renkli mürekkep püskürtmeli yazıcdarın kullanımı oldukça yaygındır. A4 boyutunda kâğıdı kabul ederler. Bunun yanı sıra çıktı kağıdı olarak mürekkep püskürtmeli yazıcılar için olan zarf, etiket ve saydamlar da kullanabilir.

Nokta Vuruşu ve Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar

 

Lazer Yazıcılar: Lazer yazıcılar, iş, kişisel dokümanlar ve profesyonel grafik işlerini dökümlemek için en uygun yüksek hıza sahip yazıcılardır. Çoğu lazer yazıcılar 4 ile 16 sayfa/dakika hızında çıktı verebilir. Lâzer yazıcıların ilerisinde komutları işleyen ve bilgi akışını düzenleyen Merkezi İşlem Birimleri (CPU) vardır. Lazer yazıcılar çıktı almadan önce sayfaları, içerisinde bulunan bellekte saklar. İşlemci hızı ne kadar yüksekse o kadar hızlı çıktı alabilirler. A4 boyutunda kâğıdı kabul ederler. Bunun yanında çıktı alırken zarf, etiket ve saydamlar da kullanılabilir.

Lazer Yazıcı

Lazer Yazıcı

Bu yazıcı tipleri dışında, özel amaçlar için kullanılan renkli fotoğraf yazıcıları ve çok amaçlı yazıcılar da bulunmaktadır.

 

Paylaş

Yazar Hakkında

Uzun yıllardır bilgisayarlarla iç içeyim. Sizler gibi bende Windows'la ilgili sorunlar yaşadım. Bu tecrübelerimi sizinle paylaşmak için buradayım..

Yorum Yazın