Windows XP’nizi Nasıl Özelleştiririz?

1

Windows XP işletim sistemi ilk kez kurulduğunda, tamamen genel ayarları ile yapılandırılır. Ancak kendi çalışma alanınızı gerekli ayarlamaları yaparak zevkinize göre düzenleyebilirsiniz.

Windows XP’de Görünüm Nasıl Değiştirilir?

Windows ara biriminin birçok görünüm seçeneğini düzenleyebilirsiniz. Masaüstü arka plan rengi ve resmini, başlık çubukları ve etiketlerin renk düzenini ve yazı tiplerini, programları temsil eden simgeleri, belirli işlemler için belirlenen sesleri çalışma tarzınıza göre belirleyebilirsiniz. Windows XP’nin iki temel tema (Windows XP ve Windows Klâsik) kullanmaya olanak tanıması, düzenlemelerin kolaylıkla yapılmasını sağlar.

Windows XP ve Windows Klasik görünümleri arasında geçiş yapmak için;

 1. Başlat (Start) menüsünden Denetim Masası (Control Panel)’m açın.
  Windows XP Denetim Masası

  Windows XP Denetim Masası

 2. Görünüm ve Temalar (Appearance and Themes) simgesine tıklayın. “Görünüm ve Temalar” penceresi açılır. Bu pencerede Bilgisayarın temasını değiştir (Change the computer’s theme) seçeneğine tıklayınız.
  Windows XP Gorunum ve Temalar

  Windows XP Görünüm ve Temalar

 3. Geçerli olan temanın görünümü “Önizleme” penceresinden izlenebilir. Tema (Theme) kutusunun sağ tarafındaki üçgeni tıklayarak açınız. Windows Klasik (Windows Classic) seçeneğine tıklayınız.
  Windows XP Görüntü Özellikleri

  Windows XP Görüntü Özellikleri

 4. “Önizleme” penceresinde yeni görüntü izlenir. Pencereyi kapatmak ve ayarları uygulamak için Tamam (OK) düğmesine tıklayın. Masaüstüne dönmek için pencerenin sağ üstteki X düğmesine tıklayın. Klasik Windows görüntüsü uygulanır. Windows XP görünümüne geri dönmek için aynı işlem adımlarını tekrar edin. 3. adımda Windows XP seçeneğine tıklayın.
  Windows XP Görüntü Özellikleri

  Windows XP Görüntü Özellikleri

Paylaş

Yazar Hakkında

Uzun yıllardır bilgisayarlarla iç içeyim. Sizler gibi bende Windows'la ilgili sorunlar yaşadım. Bu tecrübelerimi sizinle paylaşmak için buradayım..

Yorum Yazın