[Çözüm] Windows XP’de Hard Disk’in Bozuk Bölümlerini Onarma (Check Disk ya da ChkDsk) İşlemi Nasıl Yapılır?

3

Hard Disk’in Bozuk Bölgelerini Düzeltme (Check Disk) İşlemi

 • Başlat / Çalıştır / ”cmd” yazıp ENTER‘a basınız.
 • chkdsk C: temel komuttur.Buna eklenecek ilave komutlarla değişik işlemler yapılabilir. Chkdsk aracını salt okunur modda çalıştırmak için, komut isteminde ”chkdsk” yazın ve ENTER tuşuna basınız.
UYARI: Eğer C: dışında bir diskte hata denetimi yapmak istiyorsanız o diskin harfini yazınız. 
Örn:chkdsk E:
 • chkdsk C: /f : Birimdeki bozuk bölümleri taramadan hataları onarmak için, komut isteminde ”chkdsk birim:/f” yazın ve ENTER tuşuna basınız.
 • chkdsk C: /r : Hataları onarmak, bozuk bölümleri bulmak ve okunabilen bilgileri kurtarmak için, komut isteminde ”chkdsk birim:/r” yazın ve ENTER tuşuna basınız.
 • chkdsk C: /i: Diski daha hızlı ama daha özensiz denetler.
 • chkdsk C: /c : Klasör yapısında ki döngülerin denetlenmesini atlar.
 • Dilediğiniz komutu girdikten sonra (Y) yazıp onaylayın ve Hata denetiminin yapılması için bilgisayarı yeniden başlatınız.

Göreceksiniz ki bu yaptığınız işlemde bilgisayarınızı her açışınızda hard disk’in bozuk bölgelerini denetleyip düzeltecektir.

Bu yazımızın size yardımcı olabilmesini umuyoruz. Eğer Windows XP Disk Onarma (Windows XP Check Disk) işlemi sırasında bir sorun ile karşılaşırsanız ya da aklınıza takılan sorular olursa yorumlar ile bize iletebilir ve yardım talebinde bulunabilirsiniz

Paylaş

Yazar Hakkında

10 yılı aşkın süredir bu sektörde faal olarak araştırmalarımı ve çalışmalarımı devam ettirmekteyim. Microsoft'un Windows 98 ile Windows 10 sürümlerini tamamiyle kullandım. Tüm bu sürümlerin genel sorunları hakkında size yardımcı olmaya çalışacağım..

3 yorum

 1. Hasan SARIHAN on

  Microsoft Windows XP desteğini sonlandırdı ve bu işletim sisteminin kullanıcıları, bilgisayarlarında yerleşik olan veya ayrıca satın alınan cd içeriğinde bulunan yazılımların yerine, yeni bir bilgisayar alınması ve yeni çıkan işletim sistemine geçilmesi, yeni ürünlerin kullanılması zorunlu hale getirildi. Ancak sizin web sitenizin mağdur olan ve bütçesi yetmeyen XP kullanıcılarına destek ve yardım amacıyla halkın hizmetine ücretsiz olarak sunulması, takdire şayan bir düşünce ve örnek alınacak bir çalışmadır.

  • Merhaba Hasan Bey,

   Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür etmek istiyorum. Kullanıcılarımızdan böyle yorumlar almak bizleri hem mutlu ediyor hem de yaptığımız işe olan bağlılığımızı ve motivasyonumuzu artırıyor.

   Uzun zamandır sektörde çeşitli alanlarda hizmet verdiğimiz için bahsettiğiniz eksikliği biz de oldukça yakından hissediyoruz. İşletim sistemleri ile ilgili Türkçe kaynak bulabilmek oldukça zor. Biz de bu sebepten ötürü Türkiye’nin “ücretsiz işletim sistemi destek ağı” olabilmek için yola çıktık. Bu kapsamda ilk olarak Microsoft’un en yeni işletim sistemi olan Windows 10‘un destek sitesini yayına aldık. Bu siteyle kısa zaman içinde başarılı bir iş çıkardığımızı gördük. Ardından sizin de yorum yazdığınız Windows Xp destek sitesini yayına aldık. Bu siteyi de kaliteli içeriklerle doldurmak ve kullanıcılarımıza yararlı olmak istiyoruz. Doğru yolda olduğumuzu göstermesi açısından yorumunuzun ayrı bir anlamı var. Umarız memnuniyetinizin devamını sağlayabiliriz.

   İyi günler dilerim.

Yorum Yazın