Windows XP Yazılım Programı Yüklemek

0

Yazılım programları CD-ROM’dan, disketten, ağ üzerinden ya da internetten yüklenebilir. Yükleme dosyasının kaynağı ne olursa olsun yazılım programlan genellikle Setup.exe adlı bir dosya çalıştırılarak yüklenir. CD-ROM üzerinde bulunan yazılımların çoğu kök dizininde bulunan otomatik çalıştırma (autorun) dosyaları denilen dosyaları kullanır. CD-ROM’u sürücüye yerleştirdiğinizde, bilgisayarınız bu otomatik çalıştırma dosyasını bulursa işlemi başlatır.

Windows XP, kullanıcıya bazı yönetici ayrıcalıkları tanımlanmışsa yeni bir yazılım yüklenmesine izin verir. Programı yükleme konusunda başarısızlıkla karşılaşıyorsanız, ağ yöneticinize ya da kullanıcı hesabınızı yaratan kişiye başvurarak yönetici ayrıcalıklarınızın olup olmadığını öğrenmelisiniz.

SD-ROM üzerindeki programı yüklerken, ürün anahtarı ya da CD anahtarı adı verilen bir kayıt kodu girmeniz gerekebilir. Bu anahtar, CD-ROM kutusunun arkasındaki bir etiket üzerinde bulunur. Ürün anahtarını girmeden yükleme işlemi yapılamaz. Programı internet üzerinden yüklüyorsanız böyle bir anahtara gerek yoktur.

Program eklemek ya da yüklenmiş bir programı kaldırmak için;

Başlat (Start) menüsünden Denetim Masası (Control Panel) ve Program Ekle veya Kaldır (Add or Remove Programs) seçeneğini kullanabilirsiniz.

Windows XP Kategori Seçin Penceresi

Windows XP Kategori Seçin Penceresi

Windows XP Windows Bileşenlerini Yüklemek

Windows XP bileşenlerini yüklemek için;

  1. Başlat (Start) menüsünden Denetim Masası (Control Panel) ve Program Ekle veya Kaldır (Add or Remove Programs) seçeneğine tıklayınız.
    Windows XP Denetim Masası

    Windows XP Denetim Masası

  2. Sol köşede Windows Bileşenlerini Ekle/Kaldır (Add / Remove Windows Components) seçeneğine tıklayınız. Bileşenler üzerinde ekleme ya da kaldırma işlemlerini yönergeleri izleyerek tamamlayınız.
    Windows XP Windows Bileşen Sihirbazı Penceresi

    Windows XP Windows Bileşen Sihirbazı Penceresi

Paylaş

Yazar Hakkında

Uzun yıllardır bilgisayarlarla iç içeyim. Sizler gibi bende Windows'la ilgili sorunlar yaşadım. Bu tecrübelerimi sizinle paylaşmak için buradayım..

Yorum Yazın