Windows XP Yazıcı Yüklemek

0

Yazıcıyı çalıştırmak için gerekli olan yazılım, bilgisayarınızda yüklüdür ve buradan çalışır. Windows XP yüklü bir bilgisayara yazıcı bağladığınızda, XP genellikle yazıcıyı otomatik olarak tanır ve yazıcıyı çalıştırabilmek için gerekli olan yazılımı sürücü içerisinde arar. Windows XP’nin içerisinde yazıcı için geçerli bir sürücü yoksa, sürücü sağlamanız gerektiğini bildirir.

Birçok yazıcı, satın aldığınızda içerisinde bir CD-ROM veya Disket ile birlikte verilir. Bu CD-ROM ya da disketin içerisinde ise yazıcının üretildiği sırada geçerli olan yükleme dosyaları ve sürümler yer alır.

Yazıcı yüklemek için;

Yazıcıyı bilgisayarınızın arkasındaki yazın bağlantısına bağlayın ve yazıcıyı açma kapama düğmesine basarak açın. Üç durumla karşılaşabilirsiniz;

 • Windows XP, yazıcıyı bulur ve görev çubuğu üzerindeki bildirim alanında “Yeni Donanım Bulundu” diye bir uyarı gelirse, Windows yazıcıyı tanıyor demektir. Bu durumda Windows’un yükleme işlemini bitirmesini bekleyin. İşlem tamamlandığında yazıcıyla çalışmaya başlayabilirsiniz.
 • Windows XP, yazıcıyı bulur ancak, yükleme yapmak için gerekli bilgiye sahip değilse, “Yeni Donanım Bulundu Sihirbazı” görüntülenir. Sihirbazın adımlarını takip ederek işlemi tamamlamanız gerekir. (5. adımdan sonraki işlemler)
 • Windows XP, yazıcıyı bulamaz, bu durumda hiçbir uyan almazsınız. Yapmanız gereken işlem, yazıcıyı yüklemektir. Bunun için;
 1. Başlat (Start) menüsüne ve Yazıcı ve Fakslar (Printers and Faxes) seçeneğine tıklayınız.
 2. “Yazıcı ve Fakslar” penceresi açılır. Sol bölmeden Yazıcı Ekle (Add a printer) seçeneğine tıklayınız. “Yazıcı Ekleme Sihirbazı (Add a printer Wizard) ” penceresi açılır. İleri (Next) düğmesine tıklayınız.
  Windows XP Yazıcı Ekleme Sihirbazı

  Windows XP Yazıcı Ekleme Sihirbazı

 3. Açılan ikinci pencerede Bu bilgisayara bağlı yerel yazıcı (Local printer attached to this computer) seçeneğini seçiniz. Tak ve Kullan özellikli yazıcımı otomatik olarak algıla ve yükle (Automatically detect and install my Plug and Play printer) onay kutusuna tıklayarak işareti kaldırınız. İleri (Next) düğmesine tıklayın.
  Windows XP Yazıcı Ekleme Sihirbazı ileri Tuşuna Basınız

  Windows XP Yazıcı Ekleme Sihirbazı ileri Tuşuna Basınız.

 4. Yazıcınızın bağlantı noktasının doğruluğunu kontrol ediniz. İleri (Next) düğmesine tıklayınız.
  Windows XP Yazıcı Ekleme Sihirbazı

  Windows XP Yazıcı Ekleme Sihirbazı

 5. “Yazıcı Yazılımı Yükle” bölümü açılır .(Yükleme CD-ROM ya da Disketiniz varsa, Disketi Var (Have Disk) düğmesine tıklayarak işlem adımlarını yapın.) Yazıcınızın üreticisini ve modelini seçin. İleri (Next) düğmesine tıklayın.
  Windows XP Yazıcı Ekleme Sihirbazı

  Windows XP Yazıcı Ekleme Sihirbazı

 6. Yazıcı modeli onaylanır. İleri (Next) düğmesine tıklayın. Sihirbazın yazıcıya ad vermek için kullanacağımız penceresi açılır. Burada Yazıcı adı (Printer name) kutusuna yazıcınız için bir ad girin ya da var olan adı onaylayınız. (Yazıcının adı kısa ve kolay anlaşılır olmalıdır.) İleri (Next) düğmesine tıklayınız.
  Windows XP Yazıcı Ekleme Sihirbazı Kendinize Uygun Bir Ad Veriniz.

  Windows XP Yazıcı Ekleme Sihirbazı Yazıcınıza Uygun Bir Ad Veriniz.

 7. Bir ağa bağlıysanız, yazıcınızı paylaşmak isteyip istemediğiniz sorulur. Ağa bağlı değilseniz, test sayfası çıkarmak isteyip istemediğinizi soran sihirbaz penceresi açılır.
  Windows XP Yazıcı Ekleme Sihirbazı Yazıcınızı Paylaşmak İster misiniz?

  Windows XP Yazıcı Ekleme Sihirbazı

 8. Evet (Yes) ve İleri (Next) düğmesine tıklayınız. Tamamlanma sayfası görüntülenir. Son (Finish) düğmesine tıklayın. Test sayfası yazdırılır. Onaylama iletişim kutusu görüntülenir.
  Windows XP Yazıcı Ekleme Sihirbazı Son Deyip Çıkınız.

  Windows XP Yazıcı Ekleme Sihirbazı Son Deyip Çıkınız.

 9.  iletişim kutusunu ve Sihirbazı kapatmak için Tamam (OK) düğmesine tıklayın. Yazıcı bağlantınız, “Yazıcı ve Fakslar” penceresinde görüntülenir. (Pencereyi kapatmak için, Kapat (Close) düğmesine tıklayın.)
  Windows XP Yazıcılar ve Fakslar

  Windows XP Yazıcılar ve Fakslar

Paylaş

Yazar Hakkında

Uzun yıllardır bilgisayarlarla iç içeyim. Sizler gibi bende Windows'la ilgili sorunlar yaşadım. Bu tecrübelerimi sizinle paylaşmak için buradayım..

Yorum Yazın