Windows XP WordPad Yazıyı Biçimlendirme

0

WordPad programında metine istediğiniz biçimsel değişiklikleri uygulayabilirsiniz. Metni yazmadan önce gerekli biçim düzenlemelerini yapabildiğiniz gibi, yazdıktan sonra da istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz. Biçimlendirme işlemlerini biçim çubuğu üzerinden yapabildiğiniz gibi, menü çubuğunu da kullanabilirsiniz.

Yazı Tipini Değiştirmek

1. Yol Biçim Çubuğu Üzerinden;

 1. “Bilgisayarda Yazı Yazalım” cümlesini yazın. Öncelikle metnin biçimlendirme yapmanız gereken kısmını seçmeniz gerekir (Bir harf, sözcük, satır, paragraf ya da tüm metin seçilebilir.). Sadece “Bilgisayarda” sözcüğünü seçelim. Bunun için fareyle sözcüğün başına aklayın. Yanıp sönen çizgi (İmleç) sözcüğün başına gelir. Bu aşamada sol tuşa tıklayın, elinizi tuştan çekmeden sözcüğün sonuna doğru fareyle hareket edin. Sözcüğün karardığını göreceksiniz.Windows-XP-Yaziyi-bicimmlendirme-3
  Yazı Tipini Seçin

  Yazı Tipini Seçin

 2. Farenin işaretim, küçük üçgenin üzerine getirip sol tuşuna bir Kez tıklayın. Açılan pencereden istediğiniz bir yazı tipinin üzerine tıklayın. Yazı tipi değişir. (Listenin tümünü görmek için kaydırma çubuklarım kullanın.)Windows-XP-Yaziyi-bicimmlendirme-5

Yazıyı karanlıktan kurtarmak için, sayfada herhangi bir yere tıklayınız.

Yazı Boyutunu Değiştirmek (Size)

Fareyle seçmek istediğiniz yerin başına tıklayın. Elinizi sol tuşa basılı tutarak, seçim yapacağınız yerin sonuna doğru hareket edin (seçme işlemi). Sözcük karalanır. Küçük üçgenin üzerine tıklayın. Açılan pencereden istediğiniz yazı büyüklüğünün üzerine gelip tıklayınız. Yazı büyüklüğü değişir.

Windows XP WordPad Yazı Boyutunu Değiştirmek

Windows XP WordPad Yazı Boyutunu Değiştirmek

Yazıyı karanlıktan kurtarmak için, sayfada herhangi bir yere tıklayın.

 

Yazıyı Kalın Yapmak (Bold)

Fareyle seçmek istediğiniz yerin başına tıklayın. Elinizi sol tuşa basılı tutarak, seçim yapacağınız yerin sonuna doğru hareket edin (seçme işlemi). Sözcük karalanır.

K Kalın (Bold) düğmesinin üzerine tıklayın. Düğme içine basılmış gibi görünür. Yazı kalınlaşır. Yazıyı eski haline döndürmek için, tekrar seçip kaim düğmesine tekrar tıklayıp düğmeyi kapatınız.

Windows XP WordPad Yazıyı Kalın Yapmak

Windows XP WordPad Yazıyı Kalın Yapmak

Yazıyı İtalik Yapmak

Fareyle seçmek istediğiniz yerin basma tıklayın. Elinizi sol tuşa basılı tutarak, seçim yapacağınız yerin sonuna doğru hareket edin (seçme işlemi). Sözcük karalanır.

T İtalik (Italic) düğmesinin üzerine tıklayın. Düğme içine basılmış gibi görünür. Yazı eğik olur. Yazıyı tekrar seçip italik düğmesine tekrar tıkladığınızda, düğme kapanır ve yazı eski hâline döner. Yazıyı karanlıktan kurtarmak için, sayfada herhangi bir yere tıklayınız.

Windows XP WordPad Yazıyı İtalik Yapmak

Windows XP WordPad Yazıyı İtalik Yapmak

Yazının Altını Çizmek

Fare ile seçmek istediğiniz yerin başına tıklayın. Elinizi sol tuğa basılı tutarak, seçim yapacağınız yerin sonuna doğru hareket edin (seçme işlemi). Sözcük karalanır.

Alt Çizgi (Underline) düğmesinin üzerine tıklayın.

Düğme içine basılmış gibi görünür. Yazının altı çizilir. Yazıyı tekrar seçip alt çizgi düğmesine tekrar tıkladığınızda, düğme kapanır ve yazı eski hâline döner.

Yazıyı karanlıktan kurtarmak için sayfada herhangi bir yere tıklayınız.

Windows XP WordPad Yazının Altını Çizmek

Windows XP WordPad Yazının Altını Çizmek

Yazıyı Renklendirmek

Fareyle seçmek İstediğiniz yerin başına tıklayın. Elinizi sol tuşa basılı tutarak seçim yapacağınız yerin sonuna doğru hareket edin (seçme işlemi). Sözcük karalanır.

Renk (Color) düğmesinin üzerine tıklayın.
Renk paleti açılır. Buradan istediğiniz herhangi bir rengin üzerine tıklayınız.

Windows XP Yazıyı Renklendirmek

Windows XP Yazıyı Renklendirmek

Yazı renklenir, ancak yazıyı seçtiğiniz renkte göremezsiniz. Bunun nedeni yazının karanlıkta olmasıdır. Yazıyı karanlıktan kurtarmak için sayfada bir yere tıklayın. Yazıyı seçtiğiniz renkte görürsünüz.

2. Yol Menü Çubuğu Üzerinden

Buraya kadar yaptığımız işlemleri yapmanın bir diğer yolu da Biçim (Format) menüsünden Yazı Tipi (Font) seçeneğini kullanmaktır.

 1. Fareyle seçmek istediğiniz yerin başına tıklayın. Elinizi sol tuşa basık tutarak, seçim yapacağınız yerin sonuna doğru hareket edin (seçme işlemi). Sözcük karalanır.
 2. Biçim (Format) menüsüne ve Yazı Tipi (Font) seçeneğine tıklayınız.
  Windows XP Wordpad

  Windows XP Wordpad Yazı Tipini Değiştirmek

 3. Yazı Tipi (Font)  penceresi açılır. Pencerede;
  Windows XP WordPad Yazı Tipi Penceresi

  Windows XP WordPad Yazı Tipi Penceresi

 • Yazı Tipi (Font) bölümünden, yazı tipini değiştirebilirsiniz,
 • Yazı Tipi Stili (Font style) bölümünden, yazıyı kalın ve italic yapabilir,
 • Boyut (Size) bölümünden, yazı büyüklüğünü ayarlayabilir,
 • Effects (Efektler) bölümündeki, Alt Çizgi (Underline) seçeneğinin yanındaki kutuya tıklayarak, seçili metine alt çizgi uygulayabilir,
 • Renk (Color) kutusunun yanındaki üçgene tıklayıp renk listesini açarak, metni renklendirebilirsiniz.

İstediğiniz seçenekleri uyguladıktan sonra, Tamam (OK) düğmesine tıklayarak, işlemleri onaylayınız.

İptal (Cancel) düğmesine tıklayarak işlemleri iptal edebilirsiniz.

3. Yol Kısayol Menüsünü Kullanmak

 1. Fareyle seçmek istediğiniz yerin başına tıklayın. Elinizi sol tuşa basılı tutarak, seçim yapacağınız yerin sonuna doğru hareket edin (Seçme İşlemi). Kelime karalanır.
 2. Farenin işareti karalanmış metin üzerindeyken, farenin sağ tuşuna tıklayın. Açılan Kısayol menüsünden Yazı Tipi (Font) seçeneğine tıklayın.Windows-XP-Yaziyi-bicimmlendirme-15
 3. “Yazı Tipi (Font)” penceresi açılır. Pencerede istediğiniz düzenlemeleri yaparak Tamam (OK) düğmesine tıklayın.Windows-XP-Yaziyi-bicimmlendirme-16

Windows XP WordPad Yazıyı Hizalamak

Hizalama düğmeleri kullanılarak seçilen yazı, sayfa üzerinde sola, sağa ya da ortaya hizalanır. WordPad programı açıldığında otomatik olarak Sola Hizalama (Align Left) düğmesi aktiftir.

1. Yol Biçim Çubuğu Üzerinden

Windows XP WordPad Yazıyı Ortalamak

Fareyle seçmek istediğiniz yerin başına tıklayın. Elinizi sol tuşa basılı tutarak seçim yapacağınız yerin sonuna doğru hareket edin (seçme işlemi). Sözcük karalanır.

Ortala (Center) düğmesinin üzerine tıklayın. Seçilen metin ortalanır.

Windows-XP-Yaziyi-bicimmlendirme-18

Windows XP WordPad Yazıyı Ortalama

Yazıyı karanlıktan kurtarmak için sayfada herhangi bir yere tıklayın. İşlemi bitirdikten sonra, alt satıra geçip yazmaya devam etmek için “Enter”a bastığınızda, yanıp sönen çizginin ortada olduğu görülür. Soldan yazmak için sola hizala düğmesine tıklamanız gerekir.

Windows XP WordPad Yazıyı Sağa Hizalamak (Align Right)

Fareyle seçmek istediğiniz yerin başına tıklayın. Elinizi sol tuşa basık tutarak seçim yapacağınız yerin sonuna doğru hareket edin (seçme işlemi). Sözcük karalanır.

Sağa Hizala (Align Right) düğmesinin üzerine tıklayın. Seçilen metin sağa hizalanır.

Windows XP WordPad Sağa Hizalama

Windows XP WordPad Sağa Hizalama

Hizalama işlemlerini menü çubuğu ya da Kısayol menüsünü kullanarak da yapabilirsiniz.

2. Yol: Menü Çubuğu Üzerinden

Hizalama seçeneklerini kullanmanın diğer bir yolu da menü çubuğu kullanmaktır. Bunun için;

 1. Metni seçin. Biçim (Format) menüsünden Paragraf (Paragraph) seçeneğine tıklayınız.
  Windows XP WordPad Menü Çubuğu Üzerinden Paragraf

  Windows XP WordPad Menü Çubuğu Üzerinden Paragraf

 2. “Paragraf” penceresi açılır. Buradan Hizalama (Alignement) kutusunu yanındaki küçük üçgene tıklayarak açın. Buradan istediğiniz hizalama seçeneğine tıklayınız. Tamam (OK) düğmesine tıklayınız.
  Windows XP WordPad Paragraf Penceresi

  Windows XP WordPad Paragraf Penceresi

3. Yol: Kısayol Menüsü Üzerinden

Hizalama seçeneklerini kullanmanın diğer bir yolu da Kısayol menüsünü; kullanmaktır. Bunun için;

 1. Metni seçin. Farenin işareti seçili alan üzerindeyken sağ tuşa tıklayınız. Açılan Kısayol menüsünden Paragraf (Paragraph) seçeneğine tıklayınız.Windows-XP-Yaziyi-bicimmlendirme-22
 2. Paragraf menüsü açılır. İstediğiniz hizalama seçeneğini uygulayınız.

Windows XP WordPad Yazıda Madde İmi Kullanmak

Madde imi, metni maddeler halinde yazmak istediğinizde kullanılır.

1. Yol: Biçim Çubuğu Üzerinden

 1. Biçim çubuğu üzerindeki Madde İmi (Bullets) düğmesine tıklayın. Düğme aktif hâle gelir.
 2. Yanıp sönen çubuğun (İmleç) bulunduğu yere maddeleme gelir. Metni yazınız.Windows-XP-Yaziyi-bicimmlendirme-23
 3. “Enter” tuşuna basın. İkinci metni de yazın. Bu şekilde her “Enter” tuşuna bastığınızda yeni bir madde imi, otomatik olarak verilmeye devam eder.
 4. Madde imi kullanmak istemediğinizde, düğmesine tekrar tıklayın ve düğmeyi kapatın. O anda imlecin bulunduğu yerde olan madde imi işareti de kaybolur.Windows-XP-Yaziyi-bicimmlendirme-24

2. Yol: Menü Çubuğu Üzerinden

 1. Biçim (Format) menüsüne ve Madde işareti Stili (Bullet Style) seçeneğine tıklayınız. Seçeneğin yanı işaretlenir ve biçim çubuğu üzerindeki  düğmesi aktif hale gelir. Sayfa üzerinde madde imi görüntülenir.Windows-XP-Yaziyi-bicimmlendirme-25
 2. İlk satırı yazın ve “Enter” tuşuna basın. Yeni madde imi yeni satırda görüntülenir. Bu şekilde bilgi girişine devam edilir.

Madde imini kapatmak için Biçim (Format) menüsüne ve Madde İşareti Stili (Bullet Style) seçeneğine tekrar tıklamanız gerekir.

3. Yol: Kısayol Menüsünü Kullanmak

 1. Sayfada herhangi bir yerdeyken farenin sağ tuşuna tıklayın. Kısayol menüsü açılır.Windows-XP-Yaziyi-bicimmlendirme-26
 2. Açılan menüden Madde İşareti Stili (Bullet Style) seçeneğine tıklayınız. İşlemleri yukarıda olduğu şekilde tamamlayınız.
Madde imini metne başlamadan yapabildiğiniz gibi, yazılı olan bir metni de maddeleyebilirsiniz. Bunun için metni seçip, üç yoldan biriyle işlemi tamamlamalısınız.
Paylaş

Yazar Hakkında

Uzun yıllardır bilgisayarlarla iç içeyim. Sizler gibi bende Windows'la ilgili sorunlar yaşadım. Bu tecrübelerimi sizinle paylaşmak için buradayım..

Yorum Yazın