Windows XP WordPad Klavyedeki Ana Tuşlar

0

Klavye üzerinde bulunan ana tuşların işlevlerini bir deneme metni üzerinde deneyerek öğrenelim.

Windows XP WordPad Caps Lock Tuşu

Bu tuş, her şeyi büyük harf olarak yazmak için kullanılır. Tuşa bir kez basınca “Caps Lock” ışığı yanar. Işık yanık olduğu sürece, tüm harfler büyük olarak yazılır. “Caps Lock” tuşuna bir kez daha bastığınızda ışığı söner ve klavye tekrar küçük harfle yazmaya başlar.

İlk satıra büyük harflerle “İYİLİK” yazın.Windows-XP-WordPad

Windows XP WordPad Enter Tuşu

Alt satıra geçmek için kullanılır. Klavyede, biri sayı tuşların içerisinde, diğeri de harf tuşlarının sağında olmak üzere iki tane “Enter” tuşu vardır. İstediğinizi kullanabilirsiniz.

“Enter” tuşuna basarak alt satıra geçiniz.Windows-XP-WordPad

 

Windows XP WordPad Ara Çubuğu (Space Bar)

Windows-XP-WordPad

 

Sözcükler arasına boşluk koymak için kullanılır. Her sözcükten sonra bir kez basmak yeterlidir.

Windows XP WordPad Shift Tuşu

“Shift” tuşu biri “Caps Lock” tuşunun altında, diğeri de tam onun karşısında olmak üzere iki tanedir. İkisinden biri kullanılabilir. “Shift” tuşu tek başına kullanıldığında hiçbir işlevi olmayan bir tuştur.

  • “Shift” tuşuyla birlikte bir harfe basıldığında harf büyük’ yazılır.
  • “Shift” tuşu ile tuşların üzerinde bulunan noktalama işaretleri basılır. Bunun için bir eliniz “Shift” tuşu üzerinde basılı iken, işaretin bulunduğu tuşa da basmanız gerekir.(Örneğin”?”  yapmak için, “Shift” tuşu ile birlikte “?” nin olduğu tuşa basmanız gerekir.)

Aşağıdaki güzel sözü görüldüğü şekilde yazın.

“Güneş, ışık ve sıcağından yarar sağlamak için kendisine yalvarılmasını beklemez.

Sen de güneş gibi ol, beklenilen iyiliği senden istenilmeden yap.”

EPİKTETOSWindows-XP-WordPad

Windows XP WordPad Geri Tuşu (BackSpace Key)

Yazarken yapılan hataları silmek için kullanılır. İmlecin bulunduğu yerden itibaren her basışta geri geri bir harf siler.

Fareyle EPİKTETOS Sözcüğünde “K” harfinin sağma tıklayın. İmleç burada yanıp söner. Klavyeden “Backspace” tuşuna basın, harfi silinir. Şimdi tekıp? “K” harfine basın. Harf yeniden yazılır.Windows-XP-WordPad

Windows XP WordPad Yön Tuşları (Direction Key)

İmleci, metni bozmadan yazı içerisinde yukarı-aşagı ya da sağa-sola götürmemizi sağlar.

Yön tuşları ile imleci yukarı,aşağı, sağa sola hareket ettirin.Windows-XP-WordPad

Windows XP WordPad Sil Tuşu (Delete Key)

Bu tuşla da ileriye doğru silme işlemi yapılır.

Fareyle EPİKTETOS Sözcüğünde “K” harfinin sağına tıklayınız. İmleç burada yanıp söner. Klavyeden “Delete” tuşuna basın. “T” harfi silinir. Şimdi tekrar “T” harfine basın. Harf yeniden yazılır.Windows-XP-WordPad

 

Windows XP WordPad Tab Tuşu

Bu tuşa her basışta, imleç belirli bir aralıkta satırın sağma doğru hareket eder. “Backspace” tuşuna basarak imleci tekrar geriye getirebilirsiniz.

“Tab" tuşunun istediğiniz cm'de bir hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Bunun içim Biçim (Format) menüsüne ve “Tabs" seçeneğine aklayın. Açılan pencereye istediğiniz mesafeyi girin (Örneğin, 1,75 gibi.). Bundan sonra klavyeden her “Tab" tuşuna basışınızda, imleç belirlediğiniz cm’de bir hareket eder.

Fareyle “EPİKTETOS” adının en başına gelip tıklayın. Bu durumdayken ‘Backspace” tuşuna basarak, sözcüğü satır başına getirin.Windows-XP-WordPad

 

Windows XP WordPad Kontrol Tuşu (CTRL)

Klavyenin en alt sırasında sağda ve solda olmak üzere iki tanedir. İstenilen herhangi biri kullanılabilir. “Ctrl” tuşu, klavyedeki diğer tuşlarla birlikte kullanılır. Örneğin; menülerin içerisindeki komutları klavyeden çalıştırmak için, “Ctrl” tuşu ile birlikte bir harfe basılır. (Kaydet- Ctrl + S gibi.)

Windows XP WordPad Alt Tuşu

Hem tek başına hem de başka tuşlarla birlikte kullanılabilen bir tuştur. Tek başına bazı paket programlarda programın üst menülerine ulaşmak için, “Ctrl + Del” tuşlarıyla birlikte kullanıldığında bilgisayarın kapanıp açılmasını sağlar.

Windows XP WordPad Alt Gr Tuşu

Bu tuş mutlaka diğer tuşlarla birlikte kullanılır. Çoğunlukla klavye tuşları üzerinde bulunan 3. karakterlerin yazılmasında kullandır. Örneğin, klavyede bulunan “[” işaretinin basılması için Alt Gr ile birlikte 8 tuşuna basılır.

Windows XP WordPad Escape Tuşu(ESC)

Bazı oyun ya da özel programlardan çıkış için kullandır.

Windows XP WordPad Num Lock Tuşu

Klavyenin sağındaki sayısal tuşların üst sırasında yer alır. Sayısal tuşların ya da klavyenin sağ tarafında bulunan sayısal grubun kullanılabilmesi için “Num Lock” tuşunun basılı olması gerekir.

Windows XP WordPad Insert Tuşu (INS)

Hem tek başına hemde başka tuşlarla birlikte kullanılabilen bir tuştur. Tek başına bazı paket programlarda programın üst menülerine ulaşmak için, “Çtrl + Del”‘ tuşlarıyla birlikte kullanıldığında bilgisayarın kapanıp açılmasını sağlar.

Windows XP WordPad Home Tuşu

İmleci, o anda metin girdiğiniz satırın başına getirir. “Ctrl” tuşu ile birlikte bastığınızda ise imleci, metnin en başına getirir.

Windows XP WordPad End Tuşu

İmleci o anda metin girdiğiniz satırın sonuna getirir. “Ctrl” tuşu ile birlikte bastığınızda ise imleci metnin en sonuna getirir.

Windows XP WordPad Page Up Tuşu

İmleci sayfa sayfa yukarıya hareket ettirir.

Windows XP WordPad Page Down Tuşu

İmleci sayfa sayfa aşağıya hareket ettirir.

Windows XP WordPad Print Screen

O anda ekran üzerinde bulunan görüntünün yazıcıdan çıkarılmasını ya da programlar arası geçişlerde ekran görüntüsünün bir yerden başka bir yere alınarak kullanılmasını sağlar.

  1. Görüntüsünü almak istediğiniz ekran üzerindeyken “Print Screen” tuşuna basın.
  2. Başlık çubuğu üzerindeki küçültme düğmesine tıklayarak, programı simge durumunda küçültün. Ekranı yapıştırmak istediğiniz ilgili programı açınız. (Örneğin, Paint programı)
  3. Bu programda Yapıştır (Paste) komutuna tıklayın. Ekran görüntüsü programa kopyalanır.Windows-XP-WordPad

Windows XP WordPad Pause Tuşu

Bilgisayarın işlevini geçici olarak bir süre durdurur. Tekrar devam etmek için, klâvyeden “Pause” tuşu dışındaki herhangi bir taşa basılır.

Windows XP WordPad Scrool Lock Tuşu

Bazı programlarda ekran kayma modunu açar ya da kapatır.

Paylaş

Yazar Hakkında

Uzun yıllardır bilgisayarlarla iç içeyim. Sizler gibi bende Windows'la ilgili sorunlar yaşadım. Bu tecrübelerimi sizinle paylaşmak için buradayım..

Yorum Yazın