Windows XP Windows Gezgini Nedir?

0

Bilgisayarınızın içerisindeki belirli bir klasöre, dosyaya, alt klasörlere ya da belgelere ulaşmanızı sağlayan bir özelliktir.

 1. Başlat (Start) menüsünden Tüm Programlar (All Programs) seçeneğinin üzerine gelin. İkinci menü açılır. Donatılar (Accessories) yazan yere gelin. Bununla ilgili menü açılır. Bu menüde Windows Gezgini (Windows Explorer) yazan yere tıklayınız.
  Windows Gezgini Başlat-Tüm Programlar- Donatılar-Windows Gezgini

  Windows Gezgini Başlat-Tüm Programlar- Donatılar-Windows Gezgini

 2. Windows Gezgini, Belgelerim (My Documents) klasörünü, klasör görünümünde açar.
  Windows XP Belgelerim

  Windows XP Belgelerim

  Menü çubuğu, içerisinde dosya ve klasörlerle yürütebileceğiniz bir dizi komut bulunan menülerden oluşur. Araç çubukları ise bazı işleri fareyle tıklayarak hızb yoldan yapmamızı sağlayan düğjtteletden oluşur. Pencerenin sol tarafında seçili olan klasör, sağ tarafta ise bu klâsörün içeriği görüntülenir.

 3. Araç çubuğunda, Klasörler (Folders) düğmesine tıklayın. Sağ bölme, yine geçerli olan klasörün içeriğini gösterir, ancak sol bölme artık seçili klasör ya da dosyayla ilgili görev listesi ve konumları gösterir.
  Windows XP Belgelerim

  Windows XP – Belgelerim

 4. Klasör görünümüne geri dönmek için Klasörler (Folders) düğmesine yeniden tıklayın. Sol bölmeden istediğiniz yere tıklayarak sağ bölmeden İlgili bölümdeki doküman ya da aygıtlara ulaşabilirsiniz.
  Windows XP - Örnek Resimler

  Windows XP – Örnek Resimler

  Araç Çubuğu Üzerindeki;

  Geri (Back) düğmesi; her basışta bir önceki işleme döner.

  İleri (Forward) düğmesi; bir sonraki işleme gider.

  Yukarı (Up) düğmesi; konum olarak yukarıya gider (Bir klasör yukarı gibi). Kapat (Close) düğmesi; pencereyi kapatır.

  Sil (Delete); seçili öğeyi siler.

  Taşı (Move to) düğmesi; seçili öğeyi gösterilen yere taşır.

  Kopyala (Copy to) düğmesi; seçili öğeyi gösterilen yere kopyalar.

  Görünümler (Views) düğmesi; yanındaki küçük üçgene tıkladığınızda seçili klasörün görünüm seçenekleri görüntülenir .(Dosya ve klasör bilgilerini Ayrıntılar (Details) görünümünden görebilirsiniz.)

Paylaş

Yazar Hakkında

Uzun yıllardır bilgisayarlarla iç içeyim. Sizler gibi bende Windows'la ilgili sorunlar yaşadım. Bu tecrübelerimi sizinle paylaşmak için buradayım..

Yorum Yazın