Windows XP Sık Kullanılan Program Bağlantıları Nasıl Ayarlanır?

0

Başlat (Start) menüsü üzerindeki bu bölümde, en son çalıştığınız altı programı içeren bir liste vardır. Ancak bu sayıyı değiştirebilir, istediğiniz programı bu listeden kaldırabilir ya da ekleyebilirsiniz.

Bir programı sık kullanılanlar bağlantı listesinden çıkarmak için;

Listeden kaldırmak istediğiniz programın üzerine gelip farenin sağ tuşuna tıklayınız, açılan listeden Bu Listeden Kaldır (RemovS from This List) seçeneğine tıklayınız.

Windows XP Başlat Menüsü Sağ Tuş Bunu Listeden Kaldır.

Windows XP Başlat Menüsü Sağ Tuş Bunu Listeden Kaldır

Sık kullanılanlar listesinin tamamını silmek için;

 1. Başlat (Start) çubuğu üzerindeyken farenin sağ tuşuna tıklayın. Açılan Kısayol menüsünden Özellikler (Properties) seçeneğine tıklayın.
  Masaüstü Görev Çubuğu Üzerinde Sağ Tuş Özellikler

  Masaüstü Görev Çubuğu Üzerinde Sağ Tuş Özellikler

   

 2. “Özellikler” penceresi açılır. Başlat Menüsü (Start Menu) seçeneğine ve Özelleştir (Customize) düğmesine tıklayınız.
  Görev Çubuğu ile Başlat Menüsü Özellikleri

  Görev Çubuğu ile Başlat Menüsü Özellikleri

   

 3. “Başlat Mönüsünü Özelleştir” penceresi açılır. Burada Listeyi Sil (Clear List) düğmesine tıklayıp her iki pencereyi de Tamam (OK) diyerek onaylarsanız, sık kullanılanlar listesi tamamen silinir.
  Başlat Menüsünü Özelleştir Penceresi

  Başlat Menüsünü Özelleştir Penceresi

“Başlat Menüsünü Özelleştir” penceresinde Başlat menüsündeki programların sayısı (Number of programs on Start Menu) bölümündeki sayıyı değiştirerek, listede görüntülenecek olan en son çalıştırdığınız program sayısını düzenleyebilirsiniz.

Simge Büyüklüğünü Seçme (Select an icon size for programs) bölümündeki Küçük Simgeler (Small Icons) seçeneğini seçerseniz, programda küçük boyutta simgeler kullanırsınız.

Başlat (Start) menüsü üzerindeki sık kullanılan programlar ya da tutturulan programlar listesindeki programların yerlerini istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Bunun için;

Taşımak istediğiniz programın üzerine farenin sol tuşuyla tıklayınız, elinizi tuştan çekmeden götürmek istediğiniz yere doğru sürükleyin. İstediğiniz yerde bırakınız.

Windows XP Başlat Menüsü

Windows XP Başlat Menüsü

Başlat (Start) menüsünü bu tip bağlantılar içeren bu menü stiliyle kullanabildiğiniz gibi, daha önceden Windows’un diğer sürümleriyle çalışmaya alışkınsanız, klasik Başlat (Start) menüsü halinde de kullanabilirsiniz. Bunun için;

 1. Başlat (Start) çubuğu üzerindeyken farenin sağ tuşuna tıklayın. Açılan Kısayol menüsünden Özellikler (Properties) seçeneğine tıklayın.
  Sağ Tuş Özellikler

  Sağ Tuş Özellikler

   

 2. Başlat Menüsü (Start Menu) bölümünden Klasik Başlat Menüsü (Classic Start menu) seçeneğinin yanındaki yuvarlağa tıklayarak Uygula (Apply) ve Tamam (OK) düğmelerine tıklayınız.
  Görev Çubuğu ile Başlat Menüsü Özellikleri - Klasik Başlat Menüsü

  Görev Çubuğu ile Başlat Menüsü Özellikleri – Klasik Başlat Menüsü

   

 3. Böylece çalışmalarınızda, Windows’un diğer sürümlerinde de kullanılan klasik başlat menüsünü kullanabilirsiniz.
  Başlat Programlar - Klasik Başlat Menüsü

  Başlat Programlar – Klasik Başlat Menüsü

Paylaş

Yazar Hakkında

Uzun yıllardır bilgisayarlarla iç içeyim. Sizler gibi bende Windows'la ilgili sorunlar yaşadım. Bu tecrübelerimi sizinle paylaşmak için buradayım..

Yorum Yazın