Windows XP Oyunları ve Windows Media Player

0

Windows XP işletim sistemi, çalışmalarınızda sağladığı kolaylıkların yanı sıra eğlenmenizi sağlayacak birçok seçeneği de beraberinde getirir.

Bu makalemde, bilgisayarınızda oyunlar oynamak, radyo ya da CD’den müzik dinlemek ve Windows Media Player’ı kullanmak gibi Windows’un eğlenceli işlevlerini tanıyacaksanız.

Windows XP Oyunları

Windows XP içerisinden, çeşitli kağıt oyunlarına (FreeCell, Solitaire, Spider Solitaire ve Hearts) mayın tarlası, pinball gibi tek kişilik ya da birden fazla kişiyle oynanabilen oyunlara, internet bağlantınız varsa internette tavla, dama, Internet Reversi ve Internet Spades gibi oyunlara ulaşabilirsiniz.

Oyun programlarına girmek için;

Başlat (Start) menüsünden Tüm Programlar (All Programs) ve Oyunlar (Games) seçeneğine tıklayınız.

Windows XP Oyunlarını Üstte Resimdeki Yolları İzleyerek Ulaşabilirsiniz.

Windows XP Oyunlarını Üstte Taraftaki Resimdeki Yolları İzleyerek Ulaşabilirsiniz.

Her oyunun kurallarıyla ilgili yönergeler, o oyunun yardım menüsünde bulunmaktadır. Windows XP ile gelen oyunların yanı sıra başka oyun yazılımlarını da bilgisayarınıza yükleyebilir ya da internet üzerindeki oyun sitelerinde paylaşımlı oyunlar oynayabilirsiniz.

Windows Media Player

Bilgisayarda CD, DVD aracılığıyla ya da internet üzerinden ses ve görüntü dosyalarını kullanabilmek için geliştirilmiş bir sistemdir. Windows XP yüklendiğinde Windows Media Player 8’de otomatik olarak yüklenir.

Windows Media Player’ı başlatmak için;

 1. Başlat (Start) menüsünden Tüm Programlar (All Programs) seçeneğine ve Windows Media Player seçeneğine tıklayınız.
  Windows XP Media Player Başlat Menüsünden Açılır

  Windows XP Media Player Başlat Menüsünden Açılır

 2. Windows Media Player açılır.
  Windows XP Media Player

  Windows XP Media Player

  Pencerenin solundaki görev çubuğu seçenekleri;

  Şimdi Çalınıyor (Now Playing): Kullanılabilir dosyalarınızın ve video görüntü alanlarının bir listesini içerir. Media Player üzerinde müzik ya da radyo dinlerken hareketli bir görsel öge görüntülenir. Windows XP çevre, çubuklar ve dalgalar, müzikal renkler gibi çeşitli görsel öğeler içerir.

  Ortam Kılavuzu (Media Guide): Bilgisayarınıza müzik ve video görüntüsü yüklemek, radyo istasyonları hakkında bilgi ve bağlantılar sağlamak için kullanılır.

  CD’den Kopyala (CopyJrom CD): Bilgisayarınıza CD-ROM ’dan ses dosyası kopyalamanızı sağlar. Böylece CD-ROM sürücüde CD-ROM olmadan da müzik dinleyebilirsiniz.

  Ortam Kütüphanesi (Media Library): Kendinize özel olarak tasarladığınız müzik listeleri, beğendiğiniz radyo kanalları buradan görüntülenir.

  Radyo Ayarlayıcısı (Radio Turner): Buradan radyo kanallarına bağlanabilir, yeni bir istasyon ekleyebilir ya da cardı olarak yayın dinleyebilirsiniz.

  CD veya Aygıta Kopyala (Copy to CD or Device): Ortam kütüphanesi içerisindekileri taşınabilir bir aygıta ya da CD’ye kopyalayabilirsiniz.

  Dış Görünüm Seçicisi (Skin Chooser): Windows Media Player’ın dış görünüşünü değiştirebilirsiniz.

 3. Pencere üzerindeki çift taraflı ok düğmesine tıkladığınızda menü çubuğu açılır. (Bir kez daha tıkladığınızda menü çubuğu kapanır.)
  Windows XP Media Player

  Windows XP Media Player

 4. Şarkı listesini görmek için, Şimdi Çalınıyor (Now Playing) seçeneğine tıklayınız. Şarkı listesinde şarkı yoksa, olan şarkıların listesini görüntülemek için şarkı listesinden Tüm Ses (Sample Playlist) dosyalarını tıklayınız. Şarkı başlatılır.
  Windows XP Media Player

  Windows XP Media Player

 5. Yıldız düğmesine tıklayarak açılan listeden bir seçenek seçin. Böylece Media Player penceresindeki görsel öğeyi değiştirin (Sonraki görsel öğeye geçmek için ileri veya geri ok düğmelerini kullanın.).
  Windows XP Media Player

  Windows XP Media Player

 6. Ortam Kılavuzu (Media Guide) seçeneğine tıklayın. Windows Media sitesi açılır.
  Windows XP Media Player Sitesi Açılır

  Windows XP Media Player Sitesi Açılır

 7. Radyo Ayarlayıcısı (Radio Turner) seçeneğine tıklayınız. Radyo ayarlayıcısı açılır. Sol bölümde istasyonların listesi görüntülenir. Bu listede “Dinlet” düğmesini bulana kadar radyo istasyonlarını tıklayın. İstasyonu dinlemek için “Yürüt” düğmesine tıklayınız.
  Windows XP Media Player

  Windows XP Media Player

   

Windows XP Windows Media Player Düzenlemek

Windows Media Player’ın dış görünümünü istediğiniz biçimde düzenleyebilirsiniz.

 1. Görev çubuğunda Dış Görünüm Seçicisi (Skin Chooser) seçeneğine tıklayın. Sol taraftaki listede “Media Player” dış görünüm çeşitleri bulunur. Önizleme yapabilmek için hepsine birer birer tıklayınız.
  Windows Media Player

  Windows Media Player

 2. İstediğiniz dış görünüme tıklayınız ve Dış Görünüm Uygula (Apply Skin) düğmesine tıklayınız. Dış görünüm değişir ve Media Player dış görünüm moduna geçer.
  Windows Media Player

  Windows Media Player

 3. Windows Media Player’ı kapatmak için  X düğmesine tıklayınız.

Windows XP CD’den Müzik Dinlemek ve CD’den Müzik Kopyalamak

CD-ROM sürücünüze müzik CD’sini yerleştirin. “Windows Media Player” penceresi açılır ve CD’deki ilk şarkı otomatik olarak çalmaya başlar. Başka bir şarkıya geçmek için, CD’nin şarkı listesinden istediğiniz şarkının üzerine çift tıklayın.wmp

CD’den müzik kopyalamak için;

 1. Görev çubuğu üzerindeki CD’den Kopyala (Copy from CD) seçeneğine tıklayın. CD’deki tüm şarkılarkdtdîenir. Şarkıların yanındaki kutuları şarkı seçmek için kullanın. Kopyalamak istediğin şarkıların yanındaki kutuya tıklayarak onaylayın. Kopyalamak istemediklerinizin onayını kaldırın.wmp2
 2. Müzik Kopyala (Copy Music) seçeneğine tıklayın. Seçili şarkılar yüklendiğinde “Ortam Kütüphanesine” yerleşir.

Windows XP DVD Seyretmek

Windows Media Player, herhangi bir DVD oynatıcısının tüm özelliklerine sahiptir (lleri-geri sarma, film bölümleri arasında geçiş gibi). Bilgisayarda film seyretmek için, bilgisayara yüklü bir DVD-ROM sürücüsü ve Windows XP uyumlu DVD kod çözücüsü olmalıdır. Bu donanım mevcut değilse, Windows Media Player üzerinde DVD oynatma seçeneği bulunmaz.

Windows Media Player’da DVD filmi seyretmek için;

 1. DVD-ROM sürücüye DVD’yi yerleştiriniz.
 2. Windows Media Player’ı başlatın. DVD üzerindeki başlıklar görüntülenir.
 3. DVD oynat seçeneğine tıklayınız. (DVD üzerindeki bir bölümü seyretmek için, seyretmek istediğiniz başlık ya da bölümün üzerine tıklayın ve DVD oynat seçeneğine tıklayın.)

 

Windows XP Fotoğraf Yüklemek

Bilgisayarınıza herhangi bir “Tak ve Kullan” kamerası bağladığınızda, Windows XP otomatik olarak Tarayıcı ve Kamera Sihirbazını başlatır. Fotoğrafları Resimlerim (My Picture) klasörüne yükledikten sonra, uygulamalarınızda kullanabildiğiniz gibi, Masaüstü artalanı olarak da kullanabilirsiniz (Kullanacağınız kamera “Tak ve Kullan” bir kamera değilse, sihirbazı kendiniz başlatmalısınız. Böyle bir durumda önce kamerayı tanıtıp sonra bilgisayarınızın giriş bağlantı noktasına bağlamaksınız. Bu işlemden sonra fotoğraf yükleme işlemlerini yapabilirsiniz.),

Paylaş

Yazar Hakkında

Uzun yıllardır bilgisayarlarla iç içeyim. Sizler gibi bende Windows'la ilgili sorunlar yaşadım. Bu tecrübelerimi sizinle paylaşmak için buradayım..

Yorum Yazın