Windows XP Görev Çubuğu Nedir?

0

Görev çubuğu her program için bir düğme görüntüler. Görev çubuğu düğmeleri, açık olan programların sayısına bağlı olarak yeniden boyutlandırılır. Özellikle programlar arası geçişler görev çubuğu üzerinden takip edilir. Görev çubuğuna sığabilecek en fazla düğme sayısı, monitör ve görüntü ayarlarınıza bağlıdır.

Windows Xp Görev Çubuğu

Windows Xp Görev Çubuğu

Aynı programı birden fazla kez açarsanız (iki Microsoft Word belgesi gibi), benzer pencereler program adıyla adlandırılan tek bir düğme üzerinde gruplandırılır. Düğmenin üzerinde, program simgesinin yanında açık pencerelerin sayısı görüntülenir.

Görev Çubuğu

 • Açık pencerelerin bir listesini görüntülemek için önce düğmeyi sonra da kullanmak istediğiniz pencereyi tıklayabilirsiniz.Görev Çubuğu
 • Düğmenin üzerindeyken farenin sağ tuşuna tıklayıp açılan menüden Grubu Kapat (Close Groups) seçeneğini seçerseniz, gruptaki tüm pencereleri kapatabilirsiniz.
  Görev Çubuğu Sağ Tuş Özellikler

  Görev Çubuğu Sağ Tuş Özellikler

 • Görev çubuğunu kilitlemek ya da kilidini açmak için fareyle görev çubuğunun boşbir yerine gelin, sağ tuşa tıklayın. Açılan Kısayol menüsünden Görev çubuğunu kilitle (Lock the Taskbar) seçeneğine tıklayınız. Seçenek onaylanır.Görev çubuğu kilitlendiğinde çubuğu taşıyamaz ya da değiştiremezsiniz.
Görev Çubuğunu Kilitle

Görev Çubuğunu Kilitle

 • Görev çubuğunu gizleyebilir ya da gösterebilirsiniz.
 • Fareyle görev çubuğunun üzerinde boş bir yere gelin, sağ tuşa tıklayın. Açılan Kısayol menüsünden Özellikler (Properties) seçeneğine tıklayın.
  Özellikler

  Özellikler

   

 • “Görev Çubuğu ve Başlat Mönüsü Özellikleri” (TİSkbar and Start Menu Properties) penceresi açılır. Burada Görev çubuğunu otomatik gizle (Auto-hide the taskbar) seçeneğini işaretleyin. Uygula (Apply) ve Tamam (OK) düğmelerine tıklayın.
  Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü Özellikleri

  Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü Özellikleri

  Görev çubuğunu yeniden göstermek için işlemi tekrarlayınız.

   

 • Görev çubuğu üzerinde sağda bulunan bildirim alanı geçerli saati görüntüler.

  Bunun yanı sıra görev çubuğu üzerinde;

 • Yazıcıya bir döküman gönderdiğinizde, yazıcı simgesi,
 • Yeni bir mesaj aldığınızda mesaj simgesi,
 • Çeşitli bilgi simgeleri,
 • Internet bağlantı gösterge simgesi ve Microsoft Windows Messenger simgeleri gibi etkinlikler olduğunda geçici olarak görüntülenen simgeler de yer  alır.

Görev çubuğu üzerindeki saat simgesini göstermek/gizlemek için;

Görev çubuğu üzerindeyken sağ tıklayıp Özellikler (Properties) seçeneğine tıklayın. “Görev Çubuğu ile Başlat Menüsü Özellikleri” (Taskbar and Start Menu Properties) penceresini açın. Burada Saati Göster (Show the Clock) seçeneğini işaretleyin. Uygula (Apply) ve Tamam (OK) düğmelerine tıklayın.

Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü Özellikleri

Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü Özellikleri

Saati gizlemek için işlemi tekrarlayın.

 • Görev çubuğu üzerinde herhangi bir program için Kısayol yaratmak istediğinizde, program ya da Kısayol simgesini görev çubuğu üzerine sürükleyin.
 • Görev çubuğu üzerinde açık olan bir programı kapatmak için; programın üzerindeyken sağ tuşa tıklayın. Açılan menüden Kapat (Close) seçeneğine tıklayın.
 • Görev çubuğunun kendi araç çubuğu olan Hızlı Başlat araç çubuğu, görev çubuğu ayarlarınıza göre gizli ya da görünür olabilir. Hızlı Başlat araç çubuğu, geçerli ayar olarak ilk yüklenişte görüntülemez. Görüntülemek için, görev çubuğunun boş bir yerinde tıklayın. Açılan menüden Araç Çubukları (Toolbars) ’m seçin. Hızlı Başlat (Quick Launch) seçeneğine tıklayın.
  Hızlı Başlat (Quick Launch)

  Hızlı Başlat (Quick Launch)

  Hızlı araç çubuğu üzerindeki “Masaüstünü Göster” simgesine tıkladığınızda, tüm açık pencereler otomatik olarak küçültülür. Masaüstü görüntüsüne gidilir.

  Windows XP Masaüstü (Desktop)

  Windows XP Masaüstü (Desktop)

Paylaş

Yazar Hakkında

Uzun yıllardır bilgisayarlarla iç içeyim. Sizler gibi bende Windows'la ilgili sorunlar yaşadım. Bu tecrübelerimi sizinle paylaşmak için buradayım..

Yorum Yazın