Windows XP Ekran Korucuyu Nasıl Değiştiririz?

0

Ekran koruyucu (Screen Saver), bilgisayarınız açıkken çalışmaya bir süre ara verdiğinizde, ekranda görüntülenen hareketli görüntülerdir. Ekran koruyucu kullanarak, monitör korunmuş dur, koruma özelliği siz yeniden fareye ya da klavyeye dokunana kadar devam eder.

Ekran koruyucuyu ayarlamak için;

 1. Başlat (Start) menüsünden Denetim Masası (Control Panel) seçeneğine tıklayın. “Görüntü Özellikleri (Display Properties)” penceresi açılır. Pencerede Ekran koruyucu (Screen Saver) bölümüne tıklayın.
  Windows XP Görüntü Özellikleri

  Windows XP Görüntü Özellikleri Penceresi

 2. Ekran koruyucu (Screen Saver) listesini açın. Açılır listeden herhangi bir kran koruyucu modeli seçiniz.
  Windows XP Ekran Koruyucu

  Windows XP Ekran Koruyucu

 3. Ayarlar (Settings) düğmesine tıklayın. Seçtiğiniz ekran koruyucu ile ilgili yarları yapın. Tamam (OK) düğmesine tıklayınız.
  Windows XP - Uzayda Uçuş Ayarları

  Windows XP – Uzayda Uçuş Ayarları

 4. Bekleme (Wait): Bu bölümde, bilgisayarınızla çalışmaya ara verdiğinizde, ne kadar süre sonra ekran koruyucunun devreye girmesini istiyorsanız onu belirtiniz.
  Windows XP Görüntü Özellikleri

  Windows XP Görüntü Özellikleri

 5. Önizleme (Preview) düğmesinden ekran koruyucunun nasıl göründüğünü izleyin. İşlemleriniz tamamlandığında Uygula (Apply) ve pencereyi kapatmak için Tamam (OK) düğmelerine tıklayın. Yaptığınız ayarlara göre iki dakika boyunca (4.adımda yapılan ayara göre) hiçbir tuşa basmadan ve fareye dokunmadan bekleyin. Ekran koruyucunun devreye girdiği görülür. Yeniden çalışmaya başlamak üzere klavye ya da fareye dokunduğunuzda, ekran koruyucu devreden çıkar.
  Windows XP Masaüstü Sağ Tuş Özellikler

  Windows XP Masaüstü Sağ Tuş Özellikler

Görüntü Özellikleri (Display Properties) penceresini kısayoldan açmak için;
Masaüstündeyken farenin sağ tuşuna tıklayın. Açılan Kısayol menüsünden Özellikler (Properties) seçeneğine tıklayın.

 

Paylaş

Yazar Hakkında

Uzun yıllardır bilgisayarlarla iç içeyim. Sizler gibi bende Windows'la ilgili sorunlar yaşadım. Bu tecrübelerimi sizinle paylaşmak için buradayım..

Yorum Yazın