Windows XP Dosya ve Klasör Nedir?

0

Klasör Yaratmak

Bilgisayarınızda yarattığınız dosyaları, belirli bir düzen içerisinde tutmak için klasörlerden yararlanmanız gerekebilir. Örneğin, Word programında oluşturduğunuz metinleri bir klasörde, Excel’de hazırladığınız grafikleri ayrı bir klasörde tutabilirsiniz. Böylece aradığınız dosyayaüfegmanız da kolaylaşacaktır.

Klasör yaratmak için;

 1. Windows Gezginini açınız.
  Windows XP için Örnek Resimler

  Windows XP için Örnek Resimler

 2. Klasörü istediğiniz yerde yaratabilirsiniz. Klasörü yaratmak istediğiniz yerdeyken farenin sağ tuşuna tıklayın.(Aşağıdaki örnekte önce Belgelerim (My Document), klasörüne geçilmiştir. Yeni klasör orada yaratılacaktır.) Açılan Kısayol menüsünden Yeni (New) ve Klasör (Folder) seçeneklerine tıklayınız.
  Windows XP için Belgelerim Klasörü

  Windows XP için Belgelerim Klasörü

 3. Belirttiğiniz yerde klasör yaratılır. Klâsör adı işaretlenir (Klasör ilk yaratıldığında adı Yeni Klâsör (New Folder)’dür.]. Klasörün yeni adını yazın ve klavyeden “Enter” tuşuna basınız.
  Windows XP Belgelerim/Yeni Klasör

  Windows XP Belgelerim/Yeni Klasör

  Klasör Nasıl Taşınır?

Klasörü bir yerden başka bir yere taşımanın birçok yöntemi vardır. En basit taşıma yöntemi;

Taşımak istediğiniz klâsöre tıklayın. Elinizi farenin sol tuşundan çekmeden taşıyacağınız yere kadar sürükleyin. Taşımak istediğiniz yere gelince elinizi tuştan çekin. Klasör nerede olursa olsun bu yöntemle istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

Windows XP için Klasör Taşımak

Windows XP için Klasör Taşımak

Klasörü başka bir klasör altına taşıyacaksanız;
Taşımak istediğiniz klasöre tıklayın, elinizi tuştan çekmeden hareket ettirin, altına taşıyacağınız klasörün üzerine bırakınız.Belgelerimm

Klasör Nasıl Kopyalanır?

Herhangi bir yerde bulunan bir klasörü içeriğiyle birlikte başka bir yere kopyalayabilirsiniz. İşlemi yapmanın birçok yolu olmakla birlikte en basit kopyalama yöntemi;

 1. Kopyalama yapmak istediğiniz klasörün üzerine tıklayarak, seçin. Fareyle klâsörün üzerindeyken sağ tuşa tıklayın. Kısayol menüsü açılır. Menüden Kopyala (Copy) komutuna tıklayınız.
  Belgelerime Sağ Tıklayarak Klasörü Kopyalamak

  Belgelerime Sağ Tıklayarak Klasörü Kopyalamak

 2. Hiçbir değişiklik olmadığını göreceksiniz. Şimdi kopyalamayı yapmak istediğiniz yere gelin (Bu klasörün bulunduğu yer ya da başka bir yer olabilir.) ve farenin sağ tuşuna tıklayın. Yapıştır (Paste) komutuna tıklayınız.
  Belgelerim de Sağ Tıklayarak Klasörü Yapıştırmak

  Belgelerim de Sağ Tıklayarak Klasörü Yapıştırmak

 3. Klasör içeriğiyle birlikte, belirttiğiniz yere kopyalanır.
  Kopyaladığınız Klasör içeriyle birlikte kopyalanır.

  Kopyaladığınız Klasör içeriyle birlikte kopyalanır.

  Klasörü Yeniden Nasıl Adlandırılır?

Klasörü yaratırken verdiğiniz adı daha sonra değiştirebilirsiniz. Bunun için;

 1. Klasörün üzerindeyken farenin sağ tuşuna tıklayınız. Açılan Kısayol menüsünden Ad Değiştir (Rename) seçeneğine tıklayın.
  Klasörün üzerinde sağ tıklayarak yeniden adlandır diyebilirsiniz.

  Klasörün üzerinde sağ tıklayarak yeniden adlandır diyebilirsiniz.

 2. Klasör adı işaretlenir. Klavyeden yeni adı girin ve “Enter” tuşuna basın. Klasörün adı değişir.yeniden adlandırmak

Aynı yöntemle; dosyalan da klasörler içerisine taşıyabilir ya da kopyalayabilirsiniz. Kopyalama, taşıma, yapıştırma ve yeniden adlandırma yöntemi, dosya ve klasörler için aynı şekilde uygulanır.

Klasörü Nasıl Sileriz?

 1. Silmek istediğiniz klasörün üzerindeyken sağ tuşa tıklayınız. Açılan Kısayol menüsünden Sil (Delete) seçeneğine tıklayınız.
  Windows XP'de Sağ Tıklayarak Klasörü Silmek

  Windows XP’de Sağ Tıklayarak Klasörü Silmek

 2. Silme işlemini onaylayıp onaylamadığınız sorulur. Burada Evet (Yes) düğmesine tıklayınız. Klasör içeriğiyle birlikte geri dönüşüm kutusuna gider. Tamamen silmek için buradan da silmeniz gerekir.
  Dosya veya Klasörünüzü Silmek İstiyorsanız Evet Deyip Onaylamanız Gerekir.

  Dosya veya Klasörü Silmek İstiyorsanız Evet Deyip Onaylamanız Gerekir.

  Dosyaları Bulmak

Bilgisayarınızın içerisinde bulunan dosya, aygıt ve tüm nesneleri, Arama Yardımcısını kullanarak arayabilirsiniz. Arama yardımcısı animasyonlu bir ekran karakteri görüntüler. Karakteri tamamen kaldırabilir ya da değiştirebilirsiniz.

“Arama Yardımcısı”nın içinde, aramaları hızlandırmak için “Dizin Oluşturma Hizmeti” vardır.

Dosya bulmak için;

 1. Başlat (Start) menüsünden Ara (Search) seçeneğine tıklayınız. “Arama Sonuçlan (Search Results)” penceresi açılır. Ekranı kapla düğmesine tıklayarak pencerenin ekranı kaplamasını sağlayınız.
  Windows XP Arama Sonuçları

  Windows XP Arama Sonuçları

 2. Arama seçenekleri listesinde Tüm dosya ve klasörleri (All files and folders) seçeneğine tıklayınız.
  Sol taraftan Tüm Dosya ve Klasör'e Tıklayınız.

  Sol taraftan Tüm Dosya ve Klasör’e Tıklayınız.

 3. Dosyayı tanımlayıcı arama ölçütleri girmenizi isteyen bir ekran açılır. Burada Dosyadaki Sözcük ya da Deyim (A word or phrase in the file) kutusuna dosyayı tanımlayıcı bir sözcük girin. Aramalarda bazı işaretler kullanılabilir. Örneğin, adını bilmediğiniz herhangi bir metin dosyasını aramak için *.txt, sadece baş harfini bildiğiniz bir metin dosyasını aramak için e*.txt, e harfiyle başlayan üç harfli bir metin dosyasmı aramak için e**.txt girebilirsiniz.
  Arama Sonuçları

  Arama Sonuçları

Konum (Look in) bölümünde sabit disklerin seçili olduğundan emin olun. Ara (Search) düğmesine tıklayın. Arama tamamlandığında, verdiğiniz arama ölçütlerini içeren tüm dosya ve klâsörler sağ bölmede listelenir. Arama işlemi zaman alabilir. Aramada mümkün olduğu kadar geniş arama sözcükleri kullanmak, arama zamanını azaltır.

Arama Sonuçları

Arama Sonuçları

Başka bir animasyon karakteri seçmek için;

 1. Karakterin üzerine tıklayın. Aşağıdaki sayfa açılır.karakter
 2. Başka bir animasyon karakteri seç (Choose a different animated character) seçeneğine tıklayın. Her İleri (Next) düğmesine tıkladığınızda bir karakter görülür. Beğendiğiniz karakter geldiğinde Tamam (OK) düğmesine tıklayın. Animasyon karakteri değişir. karakter
 • Tüm seçeneklerdeki İptal (Cancel) düğmesi işlemi iptal eder.
 • Arama penceresini kapatmak için başlık çubuğu üzerindeki düğmesine tıklayın.

Dosya ve Klasörlerin Bilgisine Bakmak

Oluşturulan her dosya ya da klâsörün ad, boyut, hazırlayan gibi bilgileri vardır. Bu bilgileri görebilir ve düzenleyebilirsiniz.

 1. Dosya ya da klasörün bulunduğu yere gidiniz. (Örnekte Belgelerim – My Document klasörünün içerisinde bir belgeye ulaşmak için bu klasörün üzerine çift tıklanarak klasör açılmıştır.)
  Dosyaların Bilgilerine Bakmak

  Dosyaların Bilgilerine Bakmak

 2. Burada araç çubuğu üzerindeki Görünümler (Views) düğmesinin yanındaki küçük üçgeni açarak dosya görünümlerini değiştirebilirsiniz. (Tüm Görünümleri deneyiniz.)belgelerim

Bir dosya ya da klâsörün özelliklerini görmek için, üzerine tıklayın ve sol bölmedeki Ayrıntılar (Details) bölümündeki tırnağa tıklayarak açınız. Seçtiğiniz klâsör ya da dosyanın ayrıntıları görüntülenir.

Resimlerim Klasöründe Sol Tarafta Ayrıntılara Bakabilirsiniz.

Resimlerim Klasöründe Sol Tarafta Ayrıntılara Bakabilirsiniz.

Resimlerim AyrıntılarDosya ya da klasörle ilgili daha ayrıntılı bilgi için, dosya ya da klasörü üzerine tıklayarak seçin. Seçili durumdayken sağ tuşa tıklayın. Açılan Kısayol menüsünden Özellikler (Properties) seçeneğine tıklayın.

 

Resime Mause Sağ Tıklayarak Özellikler Deyip Resmin Ayrıntılarına Bakabilirsiniz.

Resime Mause Sağ Tıklayarak Özellikler Deyip Resmin Ayrıntılarına Bakabilirsiniz.

Dosya ya da klasörün, Genel (General), Özel (Custom) ve Özet (Summary) tüm özellikleri görüntülenir.

Buradan Resmin Özelliklerini Görebilirsiniz.

Buradan Resmin Özelliklerini Görebilirsiniz.

Buradan Tamam (OK) düğmesiyle “Özellikler” penceresini kapatabilir, İptal (Cancel) düğmesiyle işleminizi iptal edebilirsiniz.

 

 

 

Paylaş

Yazar Hakkında

Uzun yıllardır bilgisayarlarla iç içeyim. Sizler gibi bende Windows'la ilgili sorunlar yaşadım. Bu tecrübelerimi sizinle paylaşmak için buradayım..

Yorum Yazın