Windows XP Donatılar ve Resim Programı (Paint Brush)

1

Windows XP işletim sistemi ile otomatik olarak yüklenen Donatılar (Accessories) bölümü, resim yapmak, yazı yazmak, hesap yapmak, adres bilgisi ye küçük notlar kaydetmek gibi işlemleri yapabilmemize olanak sağlayan programların hazır olarak bulunduğu bir bölümdür. Donatılar içerimde yer alan programlar, bazı işlerimizi kolaylaştırmanın yanı sıra ofis programlarının kullanımına temel teşkil eden konuları da içerir (Pencere mantığı, menü kullanımı gibi) Böylece Paint programı yardımıyla fare; kullanım becerileri gelişir, Wordpad programıyla klavye bilgisi ve ofis yazılımları kullanım becerilerine alt yapı sağlanır.

Bu makalemde, Windows işletim sistemlerinin tümünde bulunan bu bölüm içerisindeki programların kullanımlarını öğrenerek, ofis yazılımlarına alt yapısını oluşturacak bilgiler edineceksiniz.

Windows XP Resim Programı (Paint Brush)

Paint programı, bilgisayarda resim ve çizim yapmayı sağlayan programdır. Paint programında resim yapmak, kâğıt üzerinde yapmaktan çok farklıdır. Hiçbir zaman kağıt üzerinde yapılan resim ve çizimler kadar düzgün uygulamalar yapmayı beklememelisiniz. Ayrıca program, Fare (Mouse) kullanımını hızlandırarak, ofis yazılımlarına temel oluşturduğundan bilgisayar kullanmaya yeni başlayanların öncelikle bu programı tanımakla işe başlamaları oldukça yararlı olacaktır.

Windows XP Resim Programı (Paint Brush) Açmak

Paint programına girmek için;

  1. Başlat (Start) düğmesine tıklayınız.
  2. Açılan menüde Tüm Programlar (All Programs) yazan yere fareyle geliniz.
  3. Açılan menüden Donatılar (Accessories) yazan yere fareyle geliniz.
  4. Açılan menüden Boyama (Paint) programının üzerine tıklayınız.
    Paint Programını Açmak

    Paint Programını Açmak

Windows XP Resim Programını(Paint Brush) Tanımak

“Paint” penceresi açılır. Paint penceresinin bölümlerini tanıyalım.

Paint Penceresi

Paint Penceresi

Windows XP Paint Başlık Çubuğu (Title Bar)

Başlık çubuğu üzerinde pencere düzenleme düğmeleri programı kapatma düğmesi, belgenin adı ve program adı bulunur.PaintPaint Kapatma

  1. Altta resimdeki gibi ttire düğmesine tıkladığınızda, “Paint Program” penceresinin görüntüsü ekrandan kaybolur.Paint
  2. Program, görev çubuğu üzerinde bir düğme halinde küçülür. Görev çubuğu üzerindeki küçülen program düğmesinin üzerine tıkladığınızda Paint penceresi ekranı yeniden kaplar.Paint

– ve  X‘in(Kapatma tuşu) ortasında yer alan düğme ile “Paint Program” penceresinin boyutları belirlenir. Bu işlemi genellikle resim programı ile çalışırken masaüstü görüntüsünü görmek istediğinizde yapabilirsiniz.

Paylaş

Yazar Hakkında

Uzun yıllardır bilgisayarlarla iç içeyim. Sizler gibi bende Windows'la ilgili sorunlar yaşadım. Bu tecrübelerimi sizinle paylaşmak için buradayım..

Yorum Yazın