Windows XP’de Bilgisayar Nasıl Kapatılır?

0

Bilgisayarınızı, açarken kullandığınız düğmelerden kapatmadan önce, Windows XP’yi doğru olarak kapatmanız çok önemlidir. Windows XP’yi doğru olarak kapatma işlemi, bilgilerinizin güvenli bir biçimde depolanmasını ve dış bağlantıların düzgün kesilmesini sağlar. Böylece yazılımlarınız, bilgileriniz ve işletim sisteminiz güvende olur.

Windows XP’de Bilgisayarı Kapatmak

 • Başlat (Start) düğmesine tıklayınız. Başlat (Start) menüsü kullanıcı bilgileriniz açılır.
  Başlat-Menüsü
 • Bilgisayarı Kapat (Turn off computer) seçeneğine tıklayınız. Bilgisayarı Kapat (Turn off computer) iletişim kutusu görünür.
  Turn-off
  Bilgisayarı Kapat iletişim kutusunda;

  1. Beklemede (Hibernate) seçeneği, açık olan programlar ve bu programlarla yaptığınız işi sürdürür ve bilgileriniz bellekteyken düşük güçte çalışmasını sürdürür.
  2. Yeniden Başlat (Restart) seçeneği, oturumunuzu sonlandırır, Windows XP’yi kapatır ancak bilgisayarınızı kapatmadan Windows XP’yi yeniden başlatır.
  3. Windows oturumunuzu sonlandırarak bilgisayarınızı kapatmak için Kapat (Turn off) seçeneğine tıklayın. Bu işlem bilgisayarınızı kapatmanın yanı sıra tüm açık uygulamalarınızı ve dosyalarınızı da kapatır. Artık güvenle bilgisayarınızın beynini ve ekranını düğmelerinden de kapatabilirsiniz.
Paylaş

Yazar Hakkında

Uzun yıllardır bilgisayarlarla iç içeyim. Sizler gibi bende Windows'la ilgili sorunlar yaşadım. Bu tecrübelerimi sizinle paylaşmak için buradayım..

Yorum Yazın