Windows İşletim Sistemi ve Windows XP Nedir?

3

Windows İşletim Sistemi

Windows, açılan pencereler üzerinde çalışılabilen, bilgisayarla anlaşmamızı sağlayan bir işletim sistemidir. İşletim sistemi yüklü olmayan bir bilgisayar açılamaz, hiçbir programı çalıştırılamaz. Windows işletim sistemi, bilgisayarınızı her açışınızda kendiliğinden açılır. Bilgisayarın içindeki her şeyi kontrol eder ve programları kullanabilmenizi sağlar. Windows’un Microsoft tarafından 95, 98, 2000 yıllarında üretilen modelleri vardır. Her yeni sürüm bir öncekinden daha farklı ve daha gelişmiş özellikler içerir.

Windows XP

Microsoft Windows XP, en son üretilen Windows işletim sistemidir. Temeli Windows 2000 olmakla birlikte, bilgisayar kullanıcısının bilgi seviyesi ne olursa olsun yapmak istediği işi daha pratik yoldan yapmasını sağlayan, bir işin birkaç yöntemle yapılabildiği, modüler yapı, görünüm, güvenirlik, performansı; özellikleri ile son derece gelişmiş bir sistemdir.

Bu bölümde, Windows XP işletim sistemiyle ilgili bilgi sahibi olacak, bilgisayarınızda oturum işlemleri ve bilgisayarı kapatmayı öğreneceksiniz.

Windows XP Sürümleri

  1. Windows XP Home Edition: Ev kullanıcıları için tasarlanan bu sürüm, daha az seçeneğe sahiptir. Bununla birlikte görsel ara birim tasarımı ve sık kullanılan işlemleri daha pratik olarak yapmaya olanak vermektedir. Kullanım tarzı ve genel işletim sistemi özellikleri, Windows XP Professional ile aynı şekilde gerçekleştirilir.
  2. Windows XP Professional: Bu sürüm en profesyonel Windows XP sürümüdür. Home Edition sürümünün tüm özelliklerini içermekle birlikte ofis ortamında da verimlilik ve güven açısından en fazla seçeneğe sahiptir. En yüksek performansın alındığı gözlemlenen bu sürüm, gerek ev gerekse ofis kullanıcıları tarafından yaygın bir şekilde tercih edilmektedir.
  3. Windows XP 64-Bit Edition: Programcılar, sistem mühendisleri ve teknik iş istasyonu kullanıcıları için geliştirilen bu sürüm, çoklu işlemci, sunucu ve yönetim sunucusu olarak görev yapabilme özelliğine sahiptir.
Windows XP Home Edition sürümünün kullanım tarzı ve genel işletim özellikleri Windows XP Professional ile aynı şekilde gerçekleştirilir. Bu nedenle Home Edition sürümünü kullanıyor olsanız bile kitaptaki ekran görüntülerinde ve kullanımında bir farklılık olmayacaktır.

Windows XP Sistem Gereksinimleri

Microsoft Windows XP‘yi çalıştırabilmek için bilgisayarınızın belirli özelliklere sahip olmalıdır. Bu özellikleri farklı bir yazımızda ele aldık. Windows XP sistem gereksinimlerini aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Windows XP Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Paylaş

Yazar Hakkında

Uzun yıllardır bilgisayarlarla iç içeyim. Sizler gibi bende Windows'la ilgili sorunlar yaşadım. Bu tecrübelerimi sizinle paylaşmak için buradayım..

Yorum Yazın