TARAYICI (Scanner) Nedir ve Nasıl Kullanılır?

0

Tarayıcılar, kağıt üzerinde bulunan bir bilgiyi bilgisayara aktarmak için kullanılır. Çoğu tarayıcı, görsel karakter tanıyıcı (Optical Character Recognitiön-OCR) ya da taranmış şeklin düzenlenerek görünüşünün düzenlenmesine olanak sağlayan yazılımlarla birlikte gelir. Böylece taranan dokümanın bilgisayar üzeninde düzenlenmesi sağlanmış olur.

Bir tarayıcının renk derinliği bit birimiyle ölçülür. Tarayıcı he kadar çok renk ayırt edebilirse tarama o kadar kaliteli olur. Tarayıcılar genellikle 36 bit renk derinliğine sahiptir. Resim tararken, seçeceğiniz tarama modu (Line Art, Sri Ton ya da Renkli) tarama kalitesini ve taranmış dosyanın sabit diskinizde tutacağı yeri de belirler. Tarayıcı çözünürlüğü ise taranabilecek ayrıntı miktarını belirler.

Tarayıcılar genellikle 600 ilâ 2400 dpi çözünürlüğe sahiptir. Bir resmi yüksek çözünürlükte taramak daha açık ve detaylı bir görüntü almanıza neden olur. Ancak resmi çıkaracağınız yazıcı 300 dpi ise, 300 dpi’den fazla bir çözünürlükte tarama yapmanıza gerek yoktur.

Paylaş

Yazar Hakkında

Uzun yıllardır bilgisayarlarla iç içeyim. Sizler gibi bende Windows'la ilgili sorunlar yaşadım. Bu tecrübelerimi sizinle paylaşmak için buradayım..

Yorum Yazın