Sabit Disk (Hard Disk) Nedir?

2

SABİT DİSK (HARD DİSK)

Sabit Disk (Hard Disk), tüm bilgilerin saklandığı çok önemli bir parçadır. Sabit diskler programları ve her türlü dokümanı saklar. Yeni bir doküman yarattığınızda, bilgisayar ilk olarak bu dokümanı geçici bir bellekte saklar. Dokümanı daha sonra da kullanmak istiyorsanız, sabit diske kaydetmeniz gerekir. Böylece bilgisayarınızı kapattığınızda sabit diske kaydettiğiniz tüm dokümanlar silinmeden saklanır. Diskin saklayabileceği bilgi miktarı byte birimiyle ölçülür. Sabit disk, verileri tabak adı verilen manyetik diskler üzerine kaydeder. Kayıt sırasında disklerin dönüş hızları dakika başına dönüş RPM birimiyle ölçülür. RPM ne kadar büyükse sabit disk tabaklar üzerindeki veriye o kadar çabuk ulaşır.

Sabit Disk’i (Hard Disk) korumak için;

  • Bir disketten ya da internetten aldığınız dosyaların içerdiği virüsler, sabit diskin silinmesine neden olabilir. Bu nedenle belirli sürelerde virüsleri kontrol eden anti-virüs programlarını kullanmalısınız.
  • Bilgisayar, sabit diski kullanırken kasa üzerindeki sabit disk ışığı yanar, bu durumda bilgisayarınızı hareket ettirmemeniz gerekir.
  • Bilgisayarınızda saklanan çalışmalarınızı zaman zaman yedeklemelisiniz. Böylece orijinal dosyaların herhangi bir arızada yok olmasını engellemiş olursunuz.
  • Sabit diskinizi hatalara karşı en az ayda bir kez test etmelisiniz. Bunun için hata onaran disk tarayıcı programlarını kullanabilirsiniz.
  • Bilgisayarınızda gerek duymayacağınız bazı dosyalan silerek, sabit diskinizde yer açabilirsiniz.
Paylaş

Yazar Hakkında

Uzun yıllardır bilgisayarlarla iç içeyim. Sizler gibi bende Windows'la ilgili sorunlar yaşadım. Bu tecrübelerimi sizinle paylaşmak için buradayım..

Yorum Yazın