Klavye ve Mause (Fare) Nedir?

0

KLAVYE

Kullanıcının bilgisayara komut vermesini ve bilgi girişi yapabilmesini sağlayan birimdir. Klavyeler  ve F klavye olmak üzere ikiye ayrılır. F klavye daktiloya benzer ve Türkçeye en uygun yapıda tasarlanmıştır. Q klavye ise güncel hayatta sıkça kullanılan ve ingilizceyle uyumlu yapıdadır. Ayrıca günümüzde biraz pahalı olsada kablosuz klavyeler kullanılmaktadır.

Klavye

 

FARE (Mouse)

Fare (Mouse), ekran üzerindeki nesneleri seçerek işaretlemenizi sağlayan bir aygıttır, bilgisayarın en küçük bileşenidir. Üzerinde tuşlar, altında hareket meşini sağlayan bir top vardır. Bu topun yıpranmaması ve kolay hareket etmesi için Fare Altlığı (Mousepad) kullanılır. Farenin düzgün hareketini sağlamak için belirli aralıklarla fare içindeki topu çıkararak temizlemeniz gerekir. Klasik farelerin yanı sıra düğmeli fareler, telsiz Fareler, programlanabilir olanlar, optik alıcılılar gibi gelişmiş fare çeşitli de vardır.

MauseDokunma pedi (Touchpad), İzleme topu (Trackball) ve İşaret Çubuğu (Pointing Stick) gibi işaretleme cihazları da fare gibi kullanılabilen cihazlarıdır.

 

 

 

 

Temel fare işlemleri: İşaretleme: Fare işareti ile bir şeyin üzerine gelmek.

Tıklama: Farenin sol tuşuna bir kez basmak.

Çift tıklama: Farenin sol tuşuna kısa aralıklarla iki kez tıklanmasıdır.

Sürükleme: Farenin sol tuşunu basılı tutarak imlecin yerinin değiştirilmesidir.

Sağ tıklama: Farenin sağ tuşuna bir kez basmak.

Fare çeşitleri: Kablolu(Toplu, Optic) ve kablosuz mouselar.

Paylaş

Yazar Hakkında

Uzun yıllardır bilgisayarlarla iç içeyim. Sizler gibi bende Windows'la ilgili sorunlar yaşadım. Bu tecrübelerimi sizinle paylaşmak için buradayım..

Yorum Yazın