Fare (Mause) Nedir ve Nasıl Kullanılır?

1

Fare, pencere mantığıyla çalışan Windows işletim sistemi ve Ofis yazılımlarında, ekrandaki nesneleri seçmek ve hareket ettirmek için kullanılan çok önemli bir parçadır. Bilgisayarla çalışmaya başladığınız ilk zamanlar, fareyi kullanmakta zorlanabilirsiniz. Ancak pratik yaptıkça fare hakimiyetinizin kendiliğinden geliştiğini göreceksiniz. Şimdi küçük ama çok iş yapan bu aracın özelliklerini ve nasıl kullanılacağını görelim:

Fare (Mause) İşaretleri

Fareyi ekran üzerinde hareket ettirdikçe fare işaretçisi de aynı yönde hareket eder. Böylece farenin ekran üzerinde nerede olduğunu takip edebiliriz. Farenin işaretçisi standart olarak “ok” şeklindedir. Ancak işaretçi ekranda hareket ederken yaptığınız işe ve bulunduğu yere bağlı olarak değişik şekiller alabilir. Örneğin, ekran üzerinde ok iken, metin seçme işleminde işaretçi “ j ” şekline dönüşebilir.

Fare işaretçilerini, standart şeklinin yanı sıra kendi isteğinize göre düzenleyebilirsiniz.

Fare (Mause) Nasıl Kullanılır?

Fareyi istediğiniz yere götürebilmeniz için doğru tutmanız çok önemlidir. Bunun için;

  • Fareyi sağ avucunuzun içine alın.
  • İşaret parmağınızı sol tuşun üzerine, orta parmağınızı sağ tuşun üzerine koyun.
  • Baş parmağınız ve serçe parmağınızla fareyi hareket ettirin.

Mause Kullanımı

Fareyi rahat hareket ettirebilmek için ve farenin altındaki topun zarar görmesini engellemek için mutlaka fare altlığı (mousepad) kullanın.
Solak kutlama iseniz; sol ve sağ tuşların işlevlerini değiştirin. Örneğin, sağ elini kullanan kullanıcı tıklama yapmak için işaret parmağını kullanırken, siz oynı işlemi orta parmağınızla yapın.

Fare (Mause) Hareketleri Nelerdir?

Tıklamak

Tıklama hareketi, genellikle ekrandaki bir nesneyi seçmek için yapılır. Hareketi yapmak için iarenin sol tuşuna işaret parmağınızla bir kez basıp tuşu bırakın.

Çift Tıklamak

Çift tıklama hareketi, bir dokümanı açmak ya da bir programı çalıştırmak için kullanılır. Hareketi yapmak için, farenin işaret tuşuna işaret parmağınızla hiç ara vermeden hızlı bir şekilde iki kez basıp tuşu bırakın.

Sürükle Bırak

Sürükle-bırak hareketi, herhangi bir nesneyi istenen bir yere taşımak ya da metin yazarken belirli bir alanı seçmek için kullanılır. Hareketi yapmak için, farenin sol tuşuna bir kez basın, elinizi tuştan çekmeden basılı tutarak fareyi gitmek istediğiniz yönde hareket ettirin. İşiniz bittiğinde tuşu bırakın.

Sağ Tıklamak

Sağ tıklama hareketi genellikle Kısayol menüsünü açmak için kullanılır. Tıkladığınız yerle ilgili olan Kısayol menüsü içerisindeki komutlara ulaşmanızı sağlar. Hareketi yapmak için, farenin sağ tuşuna orta parmağınızla bir kez basın.

Paylaş

Yazar Hakkında

Uzun yıllardır bilgisayarlarla iç içeyim. Sizler gibi bende Windows'la ilgili sorunlar yaşadım. Bu tecrübelerimi sizinle paylaşmak için buradayım..

Yorum Yazın