Disket ve Disket (Floppy) Sürücü Nedir ve Nasıl Kullanılır?

1

Disket, bilgileri saklamak ve bir bilgisayardan diğerine bilgi taşımak için kullanılan bir araçta. Tüm bilgisayarlarda A sürücüsü olarak adlandırılan bir disket sürücüsü bulunur. Disket bu sürücü içerisine yerleştirilerek kullanılabilir. Disket sürücülerde 3.5 inç çapında disketler kullanılır.

Disket Sürücüye Disket Yerleştirmek İçin;

  1. Disketi, etiketi üste gelecek şekilde yavaşça kasa üzerindeki sürücüye itin. Disket yerleşince tık sesi çıkar.
  2. Bilgisayar diskete ulaşırken disket sürücüdeki yeşil ışık yanar. Bu ışık yanık olduğu sürece disketi çıkarmamalısınız.
  3. Disketi çıkarmak istediğinizde (yeşil ışık sönük olmalı) sürücü üzerinde ki düğmeye basın. Disket, sürücüden dışarıya çıkar.
Kasa

Kasa

Disketin içindeki bilgiyi görmek için;

  1. Disketi disket sürücüye yerleştirin.
  2. Farenin işaretini masaüstündeki Bilgisayarım (My Computer) simgesi üzerine getirip çift tıklayın.
  3. Açılan penceredeki disket resmine çift tıklayınız. Böylelikle disketteki bilgileri görebileceksiniz.

Bilgisayarım

 

Not: Diskete kayıt işlemi, ilerleyen konularda uygulanarak açıklanacaktır.

Disketleri korumak için;

Disket

Disket

 

  • Disketin arka alt köşelerinde sağlı sollu iki tane düğme bulunur. Bu düğmelerden sağda olanını yukarı kaldırırsanız, disketin içerisindeki bilgileri silebilir veya bilgi kaydedebilirsiniz. Düğme aksi durumdayken, silme ve kaydetme işlemini yapamazsınız. İşlem yapacağınızda düğmenin yukarı konumda olmasına, disketi yazmaya karşı korumaya almak istediğinizde ise aşağı konumda olmasına dikkat edin.
  • Disketteki bilgilerin zarar görmemesi için, disketlerinizi mıknatıstan uzak tutun, metal kısımlarına dokunmayın, çok sıcak veya çok soğuk ortamlarda saklamamaya, üzerine sıvı dökülmemesine özen gösterin.
  • Bilgisayardaki çalışmalarınızı tamamladıktan sonra, sürücü içerisinde disket bırakmayın. Bu durum sürücünün bozulmasına neden olabilir.
Paylaş

Yazar Hakkında

Uzun yıllardır bilgisayarlarla iç içeyim. Sizler gibi bende Windows'la ilgili sorunlar yaşadım. Bu tecrübelerimi sizinle paylaşmak için buradayım..

Yorum Yazın