CD-ROM Nedir? CD-ROM Sürücüsü Nasıl Kullanılır?

4

CD-ROM (Kompakt Disk- yanlızca okunabilir bellek – Compact Disc-Read Only Memory), diskete göre çok daha büyük saklama kapasitesi olan bilgi depolama aracıdır. CD-ROM’a yazılmış bir bilgi sadece okunabilir olduğundan, değiştirilemez. Tek bir CD-ROM 600 MB’dan fazla veri depolayabilir. Bu da 400’den fazla diskete karşılık gelir. Bu özelliği nedeniyle programların kurulumu, çoklu ortam (animasyonlar, sesli görüntüler, düz yazı birleşimi) sunumlarında kullanılmaktadır.

CD-ROM

CD-ROM

CD-ROM’un üzerindeki bilgilerin okunabilmesi için, CD-ROM sürücü kullanılır. CD-ROM sürücünün hızı, bir diskin ne kadar hızla dönebileceğini belirler. Hız, Kilobyte/saniye (KB/s) birimiyle ölçülür. Özellikle oyunlarda, görüntü ve animasyonların izlenmesinde sürücünün hızı çok önemlidir. Bu nedenle CD-ROM sürücü satın alırken, en az 24X hızında olması gerekir.

CD-ROM sürücüye CD-ROM yerleştirmek için;

 1. CD-ROM sürücünün düğmesine basın. Sürücü açılır.
  CD-Sürücü

  CD-Sürücü

 2. CD-ROM’u parlak yüzü aşağıda kalacak şekilde sürücüye yerleştirin. Sürücüyü kapatmak için tekrar düğmeye basın. CD-ROM sürücüye yerleştiğinde sürücü bilgiye erişirken bir ışık yanar.

CD-ROM’un içeriğini görmek için;

 1. CD-ROM’u sürücüye yerleştiriniz.
 2. Farenin işaretini masaüstündeki Bilgisayarım (My Computer) simgesi üzerine getirip çift tıklayınız.
 3. Açılan penceredeki CD-RW Drive yazılı simgesinin üzerine çift tıklayınız. Böylece içeriği görebilirsiniz.


Bilgisayrım-CD-RW

 

CD-ROM’lan korumak için;

 • Diski elinize aldığınızda kenarlarından tutmaya özen gösterin.
 • İşiniz tamamlandığında, CD-ROM’u tekrar kutusuna koyun. Diskleri doğrudan birbirlerinin üzerine koymayın.
 • Bilgisayardaki çalışmanızı tamamladıktan sonra sürücü içerisinde CD-ROM bırakmayınız. Bu, sürücünün bozulmasına neden olur.

CD-ROM

 

 

Paylaş

Yazar Hakkında

Uzun yıllardır bilgisayarlarla iç içeyim. Sizler gibi bende Windows'la ilgili sorunlar yaşadım. Bu tecrübelerimi sizinle paylaşmak için buradayım..

Yorum Yazın