Bilgisayarın Tarihçesi

0

BİLGİSAYARIN TARİHÇESİ

1937 yılında, Harvard Üniversitesinden Howard-Aiken ilk otomatik hesap makinesini (MARK-I), 1943 yılında Pennsylvania Üniversitesinden J.P.Erkert’ın ilk işlevsel bilgisayar olan 30 ton ağırlığındaki ve saniyede 5.000 işlem yapan ENIAC (Electronic Numerical Integrator And Calculator) (Elektronik Sayısal Doğrulayıcı ve Bilgisayar)’ı yaptı.

Untitled.FR12-1 (1)

ENIAC, 30 ton ağırlığında, 9×15 metrelik bir odayı dolduran, 150.000 watt enerjiyle çalışabilen bir makineydi. Yalnızca 80 karaktere eş veri saklayabiliyordu. Lâmbalarının hepsi çalıştığında, mühendis ekibi bir sorunu çözmek için 6000 kabloyu elle, fişe takarak ENIAC’ı kuruyorlardı.

1951-1959 yılları arasında üretilen bilgisayarlarda vakum tüpleri kullanıldı. Bu tüpler bir ampul büyüklüğünde, çok fazla enerji harcamakta ve çok fazla ısı yaymaktaydı. Veri ve programlar, magnetik teyp ve tambur gibi bilgi saklama araçlarıyla saklandı. Veriler ve programlar bilgisayara delgi kartları ile yükleniyordu.

1959-1964 yılları arasında üretilen bilgisayarlarda transistörler (10 bin adet) kullanıldı. COBOL, FORTRAN, ALGOL yüksek düzeyli diller ve işletim sistemleri geliştirildi. 1964-1970 yılları arasında, üretilen bilgisayarlarda entegre devreler kullanıldı, on binlerce devre küçük bir silikon chip ‘e yerleştirildi. Düşük maliyet, yüksek güvenirlilik, ufak boyutlar, düşük enerji harcaması ve hızlı olması bu chip‘lerin mikro-bilgisayar yapımında kullanılmasına neden oldu,;

1970’li yıllardan sonra, büyük çaplı tümleşik devreler kullanılmaya başlandı. Bilgisayar donanımında bu teknolojinin kullanılmasıyla bilgisayarın hesaplama hızını ve güvenirliliği arttırmış ve hacimleri çok küçültmüştür. Mikro işlemci denilen tek bir tümleşik devre yongalarının bilgisayarlara uygulanması ile tek kullanıcılı ucuz bilgisayarlar üretilmiştir.

IBM-ilk-bilgisayar

IBM, kişisel bilgisayarı 1981 yılının Ağustos ajanda pazara çıkardı.

IBM, 1983 baharında, şirketin, içinde sabit disk bulunan ilk kişisel bilgisayarı olan PC/XT’sini piyasaya sürdü. Disk, yerleşik bir depolama aygıtı olarak çalışıp, 10 megabaythktı.

bilgisayar
1984’te, IBM, Intel’in 80286 micro işlemcisine dayalı, PC i AT adlı yüksek performanslı ikinci kuşak bilgisayannı tanıttı. IBM PC’den üç kat hızlıydı.

bilgisayar-2İlk popüler grafiksel işletim sistemi, 1984 yılında Apple Macintosh’u sürdüğünde piyasaya girdi. Microsoft firması

Macintosh için sözlük işlemci ve elektronik tablo programı yazdı.

1990 Mayısında, Windows 3.0 piyasaya sürüldü. Günümüzde ise yapay zekânın kullanılacağı bilgisayarlar üzerinde çalışmalar sürmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Uzun yıllardır bilgisayarlarla iç içeyim. Sizler gibi bende Windows'la ilgili sorunlar yaşadım. Bu tecrübelerimi sizinle paylaşmak için buradayım..

Yorum Yazın