Bilgisayarın Çalışma Şekli ve Kullanım Alanları Nelerdir?

0

BİLGİSAYARLARIN KULLANIM ALANLARI

  • Ticarî alanda; müşteri ve stok takibi ile muhasebe işlemlerinde,
  • Eğitimde; her türlü bilgiye daha kolay ve hızla ulaşmak için,
  • Bankacılıkta; para takibi ve transferi ile buna bağlı olan müşteri hizmetlerinde,
  • Tıpta; teşhisi kolaylaştırmak için araştırma, anket ve analizlerde,
  • Temel bilim dallan olan matematik, fizik, kimya biyolojide; araştırma çalışma alanında, sosyal bilim dallarında ise gözlemler sonucu elde edilen bilgilerin değerlendirilmesinde,
  • Haritacılık ve mimarlıkta; yüksek kaliteli çizimlerde, animasyon (çizgi film) çalışmalarında, film montaj ve efektlerinde, beste çalışmalarında, yazılı ve görsel medyada kısacası saymakla bitiremeyeceğimiz bir çok alanda bilgisayarlardan yararlanılmaktadır.

Bilgisayar kullanan herkesin ortak amacı, zor ve karmaşık işleri kısa sürede yapmak, çok fazla bilgiye ulaşmak, teknolojinin getirdiği üstün niteliklerden yararlanarak özellikli işler üretmektir.

BİLGİSAYARIN ÇALIŞMA ŞEKLİ

Bilgisayar bilgiyi alır, işler, saklar ve çıktı hâline dönüştürür.
GİRİŞ BİRİMLERİ: Giriş aygıtları ile bilgisayara bilgi ve komut girişi yapılır. Klâvye, fare, tarayıcı, CD ve disket giriş aygıtlarına örnektir.
BİLGİ İŞLEME: Girilen bilgi, Merkezî İşlem Birimi (Central Processing Unit- CPU) adı verilen üniteye gelir. Burada bilgi işlenir, hesaplamalar yapılır ve bil­gisayar sistemindeki bilgi akışı düzenlenir.
SAKLA YICILAR: Saklayıcı aygıtlar bilginin depolanmasında görev yapar. Bilgisayarlar depolanan bilgiyi kullanarak işlerini yapar. Disk sürücü, disket sürücü, kayıt yapabilen CD-ROM sürücü, teyp sürücü ve DVD-ROM saklayıcı aygıtlara örnektir.
ÇIKIŞ: İşlenen bilgi, çıkış birimleri tarafından kullanıcıya sunulur. Bu aygıt­lar bilgiyi ekranda gösterebilir, yazıcı baskısı olarak kâğıtta verebilir ya da ses olarak çıkarabilir. Bügisayar monitörleri, yazıcılar ya, da hoparlörler çıkış aygıt­larına örnektir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Uzun yıllardır bilgisayarlarla iç içeyim. Sizler gibi bende Windows'la ilgili sorunlar yaşadım. Bu tecrübelerimi sizinle paylaşmak için buradayım..

Yorum Yazın