Windows XP’de Bilgisayarın Adı Nasıl Değiştirilir?

0

Bilgisayarınız, Windows XP’nin ilk kurulumunda adlandırılır. Bu adlandırma kullanıcı ya da yapılan işle ilgili olarak düzenlenebilir. Ancak bu ad daha sonra da bulunarak yeniden düzenlenebilir. Bunun için Denetim Masası (Control Panel)’i kullanmanız gerekir. Denetim Masası bilgisayarınızın birçok ayarını değiştirebileceğiniz bir bölümdür. Bu bölümde ayarlar konularına göre gruplan-dırılmıştır. Bir grup içerisindeki seçeneklere ulaşmak için ilgili simgenin üzerine çift tıklamak yeterlidir. Ancak bu bölüm içerisinde nasıl yapılacağını bilmediğiniz ayarlan değiştirmeyi denememelisiniz. Şimdi bu kısa bilgiden sonra bilgisayarınızın admı bulma ve değiştirme işlemine geri dönelim.

Bu işlemi yapabilmek için;

 1. Başlat (Start) düğmesine tıklayın. Denetim Masası (Control Panel) seçeneğine tıklayın. (Klasik menü kullanıyorsanız Ayarlar (Settings)-Denetim Masası (Control Panel) yolunu izleyin.)Windows XP Başlat Menüsü
 2. “Denetim Masası” penceresi açılır. Buradan Performans ve Bakım (Performance and Maintenance) seçeneğine tıklayınız. (Seçeneği bulabilmek için kaydırma çubuklarıyla aşağıya doğru kaydırınız.)
  Windows XP Denetim Masası

  Windows XP Denetim Masası

 3. “Performans ve Bakım” penceresi açılır. Bilgisayarınızla ilgili temel bilgiyi görün (See basic information about your computer) seçeneğine tıklayınız.
  Windows XP Denetim Masası Görev Seçiniz

  Windows XP Denetim Masası Görev Seçiniz.

 4. “Sistem Özellikleri (System Properties) ” penceresi açılır.
  Windows XP Sistem Özellikleri

  Windows XP Sistem Özellikleri

 5. Bilgisayar Adı (Computer Name) bölümüne tıklayın. Değiştir (Change) düğmesine tıklayın.
  Windows XP Sistem Özellikleri Bilgisayar Adını Buradan Değiştirebilirsiniz.

  Windows XP Sistem Özellikleri Bilgisayar Adını Buradan Değiştirebilirsiniz.

 6. Geçerli olan bilgisayar adı görüntülenir, yerine yeni adı yazın ve Tamam (OK) düğmesine tıklayın. Bilgisayar adları 15 karakterden fazla olamaz. Büyük – küçük harfler, sayılar ve tireler kullanılabilir. Bilgisayarınız bir ağa bağlıysa, ağ üzerinde bilgisayarınızın adını değiştirme yetkisine sahip olan kişinin, kullanıcı hesap adı ve parolası istenecektir. Bu durumda bu bilgileri girin ve Tamam (OK) düğmesine tıklayın.Windows XP yaptığınız değişiklikleri kullanabilmeniz için bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir. Tamam (OK) düğmesine tıklayın.
  Windows XP Yeni Bilgisayar Adını Giriniz.

  Windows XP Yeni Bilgisayar Adını Giriniz.

   

 7. Bilgisayarınızı yeniden başlatmak için Tamam (OK) düğmesine, “Sistem Özellikleri (System Properties)” penceresini kapatmak için Tamam (OK) ’yi tıklayın. Bilgisayarınızın adı değiştirilir.
  Windows XP Bilgisayar Adı Değişikliğini Buradan Yapabilirsiniz

  Windows XP Bilgisayar Adı Değişikliğini Yaptıktan Sonra Yeniden Başlatınız.

Paylaş

Yazar Hakkında

Uzun yıllardır bilgisayarlarla iç içeyim. Sizler gibi bende Windows'la ilgili sorunlar yaşadım. Bu tecrübelerimi sizinle paylaşmak için buradayım..

Yorum Yazın