Bilgisayar Nedir?

0

Bir veriyi giriş birimleri (klâvye, fare, CD, disket, tarayıcı) aracılığı ile alıp üzerinde gerekli aritmetiksel ve mantıksal işlemleri yaparak sonucu çıkış birimleri (ekran/yazıcı) aracılığıyla kullanıcıya sunan elektronik ve mekanik bir makinedir. Bilgisayarın en önemli özelliği çok hızlı bir şekilde çok fazla bilgiyi depolayabilmesidir.

Bilgisayarlar Kullanım Alanlarına Göre İkiye Ayrılır

  1. O Özel amaçlı bilgisayarlar: Hangi amaçla yapıldıysa sadece o amaca hizmet verebilen bilgisayarlardır. Elektronik müzik aletleri, robotlar, veya günlük yaşamımızda kullandığımız ev araçları özel amaçlı bilgisayarlara örnek verilebilir.
  2. Genel amaçlı bilgisayarlar: Kişiler tarafından programlanmak koşuluyla, her işi yapabilme özelliği olan bilgisayarlardır. Bu bilgisayarlar;
    • Kişisel Bilgisayarlar (Personal Computer-PC) (veya Mikrobilgisayar): Genellikle tek kişi tarafından kullanılan bilgisayarlara PC denir. Kişisel bilgisayar kullanımını öğrenmek, diğer bilgisayarlara kıyasla daha kolay olduğundan 1970’li yıllardan sonra yaygınlaşarak günümüzde bir çok alanda kullanılmaya başlanmıştır.
    • Mini Bilgisayarlar (Frame): PC’nin aksine çok kullanıcılı bir bilgisayar türüdür. Uygun bir klâvye ve ekranla birden fazla kişi aynı anda kullanabilir. Banka şubelerindeki bilgisayarlar bu tür bilgisayarlara iyi bir örnektir.
    • Ana Bilgisayar (Main Frame): 100 kullanıcıdan daha fazlasına hizmet veren bilgisayarlardır. Daha çok büyük iş yerlerinde kullanılır.
    • Süper Bilgisayar: Kullanıcı sayısı çok olmamakla beraber, çok yüksek işlem hızı gerektiren bilimsel çalışmalarda kullanılır. Büyük üniversiteler veya NASA gibi bilimsel kuramlarda kullanılmaktadır.

Dizüstü (Laptop ya da Taşınabilir) Bilgisayar Nedir?

Dizüstü Bilgisayar Nedir

Dizüstü Bilgisayar

Bunun yanı sıra “taşınabilir bilgisayarlar” ise, bir yerden başka bir yere götürülebilen küçük ve hafif bilgisayarlardır. Bu tip bilgisayarlar seyahat ve sunumlarda rahatlıkla kullanılabilir. Batarya veya elektrik prizinden beslenebilir. Sıvı kristal ekran kullanılır.

Paylaş

Yazar Hakkında

Uzun yıllardır bilgisayarlarla iç içeyim. Sizler gibi bende Windows'la ilgili sorunlar yaşadım. Bu tecrübelerimi sizinle paylaşmak için buradayım..

Yorum Yazın